Herb

Przedwakacyjne wieści z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach

NAJLEPSI ABSOLWENCI MINIONEGO ROKU SZKOLNEGO

27 czerwca b.r. w sali narad Urzędu Gminy Domaszowice odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych absolwentów klas VI szkoły podstawowej i klas III gimnazjum z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy – Zenon Kotarski, Sekretarz Gminy – Alicja Piasecka i Skarbnik Gminy – Ewelina Moniuszko-Czuczwara. Dyrektorzy szkół i wychowawcy nagrodzonych absolwentów oraz wyróżnieni uczniowie. Wójt wręczył listy gratulacyjne i nagrody  książkowe.

najlepsi absolwenci '.jpeg

Najlepszymi uczniami klas VI szkoły podstawowej zostali: Barszcz Kacper, Bodzioch Maciej, Kleczyńska Małgorzata, Kluszczyńska Zuzanna, Kozak Weronika, Malina Szymon, Matkowska Nikola, Nieśpiałowska Magdalena, Nowak Laura, Sarnicka Zofia, Łaźniowska Wiktoria, Trzeciak Izabela, Wojnarowska Patrycja, Strugacz Paulina, Zawierucha Dawid, Droździel Oliwia, Kowalska Katarzyna.

najlepsi absolwenci.jpeg

Najlepszymi absolwentami gimnazjum okazali się: Nieśpiałowska Katarzyna, Kaluza Karolina, Karońska Paulina, Dąbrowska Sandra, Gnatkowicz Patrycja, Łaźniowska Martyna, Reszka Daria i Sławska Justyna. Uczniowie klas VI szkoły podstawowej i klas III gimnazjum przygotowali dla Wójta Gminy prezenty w formie własnoręcznie namalowanych obrazów. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego był czas na wspomnienia z minionego roku szkolnego  i rozmowy o planach wakacyjnych i nie tylko.

najlepsi absolwenci 1STRONA.jpeg


„Błąd w mowie to jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać po polsku to znaczy krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją budowali ”.

  (Janusz  Korczak)

XVIII  Corrida ortograficzna

Uczniowie Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego Domaszowicach wzięli udział w międzyszkolnym konkursie ortograficznym - XVIII  Corridzie Ortograficznej, której finał odbył się 3 czerwca bieżącego roku w Domaszowicach. Przepustką do finału, po całorocznej pracy nad (jak mówią uczniowie) „okropną ortografią” było dyktando szkolne - 28.05.2013r. Jednak …żeby do niego „dojść” należało: uwierzyć we własne możliwości, poświęcić wiele czasu na zapamiętywanie zasad, ćwiczenie poprawnej pisowni, która każdego dnia na nowo sprawiała kłopoty. Uczniowie, jednak, „złapali byka za rogi” i udowodnili, że ciężką pracą można pokonać najpotężniejsze nawet „byki”. Do międzyszkolnego „Dyktanda 2013” zakwalifikowała się spora grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, ponad 30 uczestników. Najlepsi z najlepszych - 15 uczniów dotarło do finału. Poziom był bardzo wyrównany, chociaż ze sobą rywalizowali uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum.

Po ciężkich zmaganiach z „chwackim przywódcą, przerażającym huncwotem, brzdącem z sąsiedztwa” oraz innymi arcytrudnymi zadaniami wyłoniono zwycięzców: tytuł Mistrza Ortografii otrzymała Wiktoria Łaźniowska kl. VI a, Wicemistrzyniami zostały: Jolanta Ucka z kl. II b gimnazjum i Kamila Bodzioch z kl. IV a, Asystentkami Mistrza Ortografii zostały: Maja Baran z kl. II a gimnazjum oraz  Nikola Matkowska z kl. VI b. Uczniowie otrzymali certyfikaty i upominki. Zadania do XVIII Corridy Ortograficznej przygotowała pani Albina Kotarska, dekorację pani Małgorzata Rybitw. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje, bo swoistą nagrodą, może nawet najważniejszą  jest także umiejętność poprawnego pisania, a na tę zasłużyło wielu uczniów.

Iwona Nawolska

***

Wycieczka do Karpacza

Od 10 do 12 czerwca 2013 roku grupa uczniów ze szkoły z Domaszowic wraz opiekunami udała się na wycieczkę do Karpacza. Po przyjeździe na miejsce przywitał nas deszcz, ale później było już tylko słońce.

Po kolacji bawiliśmy się w podchody po Karpaczu, Starsza młodzież z klas trzecich uciekała młodszym. Po drodze oznaczonej strzałkami, przygotowała wiele trudnych i ciekawych zadań do wypełnienia, doprowadzając wszystkich na zaporę wodną na rzece Łomnicy .Wszyscy bawiliśmy się świetnie. Tam zrobiliśmy sobie piękne zdjęcia i wróciliśmy do naszego ośrodka.

Następnego dnia rano po śniadaniu razem z przewodnikiem ruszyliśmy na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). pierwszy etap przejechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Kopę a dalej szlakiem. W końcu rozpoczęła się nasza przygoda wśród kosodrzewiny. Po drodze w schronisku - Śląska Chata zrobiliśmy odpoczynek i oglądaliśmy zasłonięty chmurami Śnieżkę. Strome podejście – wycisnęło z nas siódme poty, ale nie żałowaliśmy! Niezapomniane widoki zrekompensowały trudy naszej wspinaczki. Na górze znajduje się obserwatorium meteorologiczne oraz mały odnowiony kościółek. Trochę odpoczęliśmy, kupiliśmy sobie lody albo pyszne gofry i ruszyliśmy w podróż powrotną, łagodniejszym szlakiem. Było pięknie. A jakie widoki. Z góry widzieliśmy schroniska - Strzechę Akademicką i Samotnię oraz Czarny i Mały Staw. W końcu szlak górski się skończył, ale jeszcze trzeba było dojść do naszego ośrodka, na sam dół Karpacza, gdzie czekała już na nas obiadokolacja. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Gdy wróciliśmy do pokoi, nagle wszyscy odżyli. Zaczęli biegać i grać w siatkę, a przecież byli tak zmęczeni. Po takiej długiej wyprawie nikt nie poszedł szybciej spać.

Karpacz-Domaszowice.jpeg

W trzecim dniu naszej wycieczki rano spakowaliśmy się, zjedliśmy smaczne śniadanie i ruszyliśmy na ostatni spacer uliczkami malowniczego Karpacza. Zrobiliśmy ostatnie drobne zakupy i pojechaliśmy do Sztolni w Kowarach, gdzie zwiedzaliśmy podziemną trasę turystyczną, dawnej kopalni rud żelaza i uranu.

Nadszedł czas powrotu. Po drodze był odpoczynek nad wodą, w pięknie odnowionym pałacu i czas na krótki ciepły posiłek. Około godz. 20.00 wszyscy bezpiecznie dotarliśmy do Domaszowic. Wycieczka bardzo wszystkim się podobała.

                                                                             Wychowawca klasy I a Halina Nieśpiałowska

***

Wycieczka do Bielska Białej

Uczniowie Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego w Domaszowicach, dnia 24.05.2013 roku uczestniczyli w wycieczce do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Brali aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez panią reżyser, poznali pracę animatora, dźwiękowca, rysownika, reżysera. Wszyscy byli zachwyceni metodą powstawania filmów rysunkowych Ponadto uczniowie zwiedzili Bielsko – Białą, zostali oprowadzeni przez panią Bernadetę Wojtyła po mieście. Poznali ciekawe miejsca: Muzeum Literatury, Lochy średniowiecznych miast, kościoły katolickie i protestanckie, zobaczyli pomnik Marcina Lutra. Byliśmy wszyscy zauroczeni miastem, które od najdawniejszych czasów nazywane jest drugim Wiedniem. Wyjazd udokumentowaliśmy zdjęciami przy postaciach Bolka i Lolka. Wróciliśmy zadowoleni i zachwyceni wyjazdem.

Halina Dutkiewicz

***

Konkurs na doświadczenie fizyczne

Dnia  23.05.13 r. w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach odbyła się II edycja konkursu na doświadczenie fizyczne „Pomysł na fizykę każdego dnia”. W tej edycji tego konkursu wzięło udział 18 zespołów. Miał on na celu przybliżenie uczniom jakże ciekawej, choć trudnej dziedziny nauki, jaką jest fizyka i zachęcenie ich do rozwijania zainteresowań naukami przyrodniczymi poprzez doświadczenia. I miejsce zajęła Karolina Kaluza - „Dźwięk w błonie bębenkowej ”; II miejsce - Sandra Dąbrowska i Justyna Sławska- „CO2 kontra ogień”; III miejsce - Jolanta Ucka i Katarzyna Feduch -„Chmura w butelce”; IV miejsce zajęła Paulina Karońska - „Lampa lawa”. Na wyróżnienia zasługują: Patrycja Gnatkowicz i Daria Reszka - „Poduszkowiec”; Kornela Kaluza - „Żywe zapałki”; Katarzyna Nieśpiałowska - „Przekazywanie energii” oraz Wiktoria Wronka i Weronika Leszczyk - „Siła dośrodkowa”. Gimnazjalistki te również bardzo ciekawie zaprezentowały swoje doświadczenia.

doświadczenie - Domaszowice.jpeg

Kolejny etap - międzyszkolny odbył się 11. 06. 13 (wtorek) w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie. Uczestniczyli w nim  uczniowie gimnazjów z Ligoty Książęcej, Gimnazjum Nr 1 z Namysłowa, Gimnazjum Nr 2 z Namysłowa oraz ZGS z Domaszowic . Nasza uczennica z kl. II B Jolanta Ucka zajęła tam III miejsce!

Gratuluję pomysłów i życzę dalszych sukcesów w potwierdzaniu praw i zasad fizyki poprzez eksperymentowanie!

Joanna Barszcz

***

Cała Polska czyta dzieciom

Dnia 12.06.2013 r. w Zespole Gimnazjalno Szkolnym odbyła się lokalna akcja „Cała Polska czyta dzieciom” na wzór akcji ogólnopolskiej. Uczniowie szkoły podstawowej, szczególnie ci młodsi mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania znanych bajek i wierszy w interpretacji nauczycieli  i pracowników szkoły.

Uczniowie zajęli miejsca w pięknej scenerii przy zaciemnionych oknach i „zamienili się w słuch”. Czegóż tam nie było? Przede wszystkim Tuwim, ponieważ to rok tuwimowski, ale też Brzechwa i autorzy współcześni obok klasyki światowej.

Cała Polska.. - Domaszowice.jpeg

Czytający dokładali starań, aby czytane teksty przemówiły do słuchaczy. W akcję włączyła się także młodzież z gimnazjum. Dzieci słuchały bajek i wierszy z dużym zainteresowaniem, niektóre zapomniały o całym świecie. Najlepszymi słuchaczami okazali się uczniowie klasy pierwszej, które w quizie sprawdzającym znajomość przeczytanych utworów zajęli pierwsze miejsce z rekordową ilością punktów. Nagrody dla najlepszych stanowiły słodkie upominki. Dzieciom impreza bardzo się podobała. Postanowiły więcej czytać, bo akcja rozbudziła chęć czytania. Pomysł ciekawej formy propagowania czytelnictwa przyjął się i będzie kontynuowana, z czego cieszą się pomysłodawczynie i realizatorki imprezy Anna Kulesa i Małgorzata Rybitw.

***

Pasowanie na czytelnika

W ramach akcji ,,Cała Polska czyta Dzieciom” nasi najmłodsi uczniowie zostali pasowani na ,,Czytelników ZGS Domaszowice”, dzięki czemu nasza szkoła zyskała kolejnych młodych rycerzy książki. Na  uroczystość ,,Pasowania Uczniów Klasy Pierwszej na Czytelników” uczniowie przybyli do biblioteki wraz z wychowawczynią panią Renatą Horwat. Pierwszoklasiści zostali wprowadzeni w fascynujący świat książek przez bajkowe postacie. W trzech grupach młodzi czytelnicy odkrywali tajemnice funkcjonowania biblioteki, niezbadanych wysokich półek i poznali regulamin biblioteki. Uczniowie poradzili sobie znakomicie z zadaniami, które mieli do wykonania, dlatego zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Część artystyczna zachęciła dzieci do przygody z książką, udowodniła, że świat literatury nie jest nudny a pełen barwnych zdarzeń. Po uroczystości nowi czytelnicy obiecali, że będą wierni naszej szkolnej bibliotece.

Uroczystego pasowania dokonała pani dyrektor Bożena Hendrysiak. Całą imprezę przygotowała pani Małgorzata Rybitw wraz z uczennicami: Magdaleną Nieśpiałowska, Zuzanną Kluszczyńską, Zofią Sarnicką, Nicolą Matkowską oraz Weroniką Kozak.

***

Poezja niemiecka

Już po raz piąty odbył się w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach Konkurs Poezji Niemieckiej. W tegorocznej edycji wzięło udział 9 uczniów. Czteroosobowe jury oceniało przede wszystkim stopień opanowania utworu, recytację oraz poprawną wymowę. Wszyscy uczestnicy przygotowani byli bardzo dobrze. Każdy wiersz poprzedzony był jego interpretacją w języku polskim, co pozwoliło zgromadzonej publiczności poczuć nastrój wiersza oraz zrozumieć jego problematykę.

W konkursie znalazły się utwory takich poetów jak: J. w. von Goethe, F. Schiller, Novalis, C. Brentano, Löns czy J. Eichendorff. Całości towarzyszyły utwory muzyczne, grane i śpiewane przez jedną z uczestniczek konkursu – Karolinę Kaluzę. Wszystko to odbywało się w nastrojowej dekoracji wykonanej przez p. Małgorzatę Rybitw.

Poezja..-Domaszowice.jpeg

Po długiej i wnikliwej analizie występów, komisja pod przewodnictwem p. dyr. Bożeny Hendrysiak, wytypowała zwycięzców: I miejsce zajęła Wiktoria Wronka (Ia), najmłodsza uczestniczka konkursu, II – Wiktoria Małolepsza (IIIb), III – równorzędnie: Rudolf Chmiel (IIIb) oraz Patrycja Ryś (IIa).

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy – słodycze. Należy mieć nadzieję, że w następnych latach młodzież w dalszym ciągu będzie chciała recytować poezję w tym trudnym, ale pięknym języku.

Nauczyciel języka niemieckiego

E. Ciok - Krupińska 

***

„MAM SZANSĘ”

Gmina Domaszowice realizuje projekt pn.: „Mam szansę”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz krajowych środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.1, Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt realizowany jest w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach w roku szkolnym 2012/2013. W ramach projektu organizowane są zajęcia dodatkowe oraz wycieczki edukacyjne.

***

W dniach 26-27.04.2013 r. uczniowie klas III-ich gimnazjum w ramach zajęć „Poznajemy, poszukujemy, odkrywamy….” udali się na 2–dniową wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wycieczka została zorganizowana pod hasłem „Szlakiem Orlich Gniazd”. Wyprawę rozpoczęto od zwiedzania Jaskini Raj, która słynie z urzekających zjawisk kresowych, stalaktytów, draperii, pól różanych, stalagmitów, a także jest siedliskiem wielu gatunków nietoperzy. W przeszłości okolice te zamieszkiwali neandertalczycy, o czym świadczą liczne ślady ich działalności. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na wędrówkę żółtym szlakiem wzdłuż Doliny Prądnika. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska Maczudze Herkulesa, pod którą zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Drugiego dnia wycieczki zwiedzano Kaplicę nad Wodą, ruiny jednego z najlepiej zachowanych zamków znajdującego się w Ogrodzieńcu, Park Miniatur, gród obronny w Birowie. Zachwyt i podziw uczniów wzbudzili śmiałkowie, którzy na wapiennych skałkach ćwiczyli wspinaczkę wysokogórską. Z głową pełną wrażeń i wspomnień powrócono do domu.

Barbara Baczyńska – Środoń

Renata Majewska

***

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum w dniu 09.05.2013 r. odwiedzili Nadleśnictwo w Namysłowie. Zostali także zaproszeni do uroczego miejsca, na szkółkę leśną „Młyńskie Stawy”. Uczestniczyli w prelekcji poświęconej pracy leśnika, z której dowiedzieli się jak należy pielęgnować las, aby był tak piękny, dawał możliwość relaksu, dostarczał drewna, grzybów, roślin i zwierząt. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pana leśniczego, zostali poinformowani jaką należy ukończyć szkołę, aby pracować w tym zawodzie. Następnie zostali zaproszeni na spacer, podczas którego poznali walory Młyńskich Stawów, odwiedzili szkółkę leśną, gdzie znajdowało się mnóstwo sadzonek, które starannie pielęgnowane, w przyszłości będą zasadzone w miejscach wykarczowanego lasu. Uczniowie wspólnie z leśniczym rozpalili ognisko, odbył się wspólny posiłek. Wszyscy byli zachwyceni. Uczniowie otrzymali upominki z Nadleśnictwa, za które serdecznie dziękujemy.

Halina Dutkiewicz

***

Dnia 11.05.2013 r. odbyła się wycieczka do Planetarium i Obserwatorium, ZOO oraz wesołego miasteczka w Chorzowie. W wycieczce uczestniczyli uczniowie kl. I-VI szkoły podstawowej uczestniczący w dodatkowych zajęciach dydaktyczno–wyrównawczych oraz dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych - kołach zainteresowań, które były realizowane w ramach projektu, tj.: „Ja też potrafię”, „Rozumiem co czytam i rozumiem świat”, „Oswoję matematykę”, „Jestem ciekawy świata” oraz „Poznaje język niemiecki”. Wycieczka udała się znakomicie. Uczniowie oglądali niebo nocą, słuchając równocześnie ciekawych opowieści prowadzącego. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Obserwatorium, gdzie uczniowie zobaczyli największą w Polsce lunetę, kopułę, która otwiera się do obserwacji nieba. Następnym punktem wycieczki było Śląskie ZOO w Chorzowie. Spacerując po nim uczniowie przyglądali się zwierzętom, przypominając sobie, gdzie one żyją i jakie mają wymagania. Kontakt ze zwierzętami czyni nas bardziej wrażliwymi. Pełni wrażeń wszyscy udaliśmy się na posiłek, a następnie do wesołego miasteczka. To był kulminacyjny punkt naszej wyprawy. Pod kontrolą i opieką nauczycieli dzieci jeździły samochodzikami, wagonikami, kręciły się na karuzelach. Wycieczka zakończyła się zabawą, ale równocześnie dzieci wiele się nauczyły i dużo zaobserwowały. Pełni wrażeń wszyscy udaliśmy się w drogę powrotną. Opiekunami wycieczki były panie: Edyta Ciok – Krupińska, Iwona Nawolska, Jadwiga Lewicka, Alicja Lew, Renata Horwat.

Renata Horwat

***

WITAJ MAJ, 3 MAJ

29.04.2013 w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach odbyła się uroczystość poświęcona uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Przybyłych powitała Bożena Hendrysiak - dyrektor szkoły, a także Zenon Kotarski - Wójt Gminy Domaszowice.

3 maj (1).jpeg

W uroczystości udział wzięli kombatanci, radni, sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy, pracownicy urzędu oraz pracownicy i uczniowie Zespołu Gimnazjalno-Szkolego w Domaszowicach. Uczniowie pod okiem wychowawców przygotowali program artystyczny, podczas którego recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odczytywali fragmenty historii związane z Konstytucją 3 Maja. Wspólnie z gośćmi odśpiewali hymn państwowy. Święto rozpoczęto wprowadzeniem, a zakończono wyprowadzeniem sztandaru. Uczniowie w przygotowanym programie pokazali, że są małymi patriotami, którym bardzo bliska jest ojczyzna.

3 maj (2).jpeg

3 maj (3).jpeg

×

×

Przejdź do góry