Bal karnawałowy
Każdego roku miesiąc styczeń to czas karnawału, a karnawał to czas zabaw, maskarad, wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych.
W SP w Polkowskiem 30.01.2014r. odbył się „Bal karnawałowy” - bal przebierańców dla przedszkolaków oraz uczniów wszystkich klas.
Dzieci wraz z rodzicami przygotowali piękne stroje i na balu zjawiły się różne postaci z bajek. Między innymi byli tam : rycerze, Batman, Ninja, motylki, wiedźmy, księżniczki, Alladynka. Najciekawsze stroje zaprezentowali uczniowie klas I - III oraz przedszkolaki, za które otrzymali drobne upominki.
Podczas balu przeprowadzone zostały liczne konkursy: między innymi „Taniec z miotłą”, „Konkurs tańca w parach” i to one cieszyły się największym powodzeniem. Uczennice klasy V przeprowadziły również naukę tańca „Kazaczok”.
Między konkursami wszyscy pięknie się bawili przy muzyce dyskotekowej.
W przerwie dzieci poszły na wspólny poczęstunek. O przygotowanie słodkich smakołyków zatroszczyli się rodzice.
Wszyscy świetnie się bawili, jednak czas wesołej zabawy i magicznej atmosfery szybko minął, więc w radosnym nastroju uczestnicy zabawy rozeszli się do domów z nadzieją, że niedługo znowu się spotkają.
M. Nowakowska
Zajęcia warsztatowe w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu
Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora w Opolu połączona z warsztatami dla dzieci w muzeum Śląska Opolskiego, odbyła się 23.01.2014r. Została ona zorganizowana w ramach projektu unijnego „Fascynujący świat nauki i technologii”. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z tradycyjnym teatrem lalek, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości, kształcenie umiejętności aktywnego słuchania, bogacenie przeżyć estetycznych oraz doskonalenie umiejętności wcielania się w różne role. Uczniowie najpierw obejrzeli spektakl teatralny pt. „Psiakość”, a następnie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów teatralnych. Warsztaty te dostosowane zostały do potrzeb i możliwości percepcyjnych uczniów. Tematyka warsztatów obejmowała : rekwizyty teatralne, maski teatralne, podstawowe zasady pantomimy, teatr cieni.
Zajęcia pomogły uczniom zgłębić tajemnice teatru, sztuki lalkarskiej, ponadto przygotowały do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych : zasady zachowania się, wyrażania i kontrolowania emocji. Uczniowie poznali rodzaje rekwizytów teatralnych, masek, poznali podstawowe zasady pantomimy. Dużo frajdy sprawiło dzieciom uczestnictwo w zajęciach teatru cieni, gdzie poznali tradycyjne techniki cieniowe oraz rodzaje lalek cieniowych.
Wycieczka była ciekawa i udana. Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do domu. Ważnym celem wychowawczym było przygotowanie uczniów do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w przestrzeni publicznej - zasady zachowania się podczas spektaklu. Każda wizyta w teatrze może się przyczynić do kształtowania odpowiednich postaw wobec aktorów żywego słowa, przeżywania wzruszeń i emocji na najwyższym artystycznym poziomie.
Walentynki Dzień Zakochanych
14 lutego to dzień św. Walentego patrona zakochanych . W tym dniu jak co roku w naszej szkole odbyły się obchody tego święta. Walentynki są w polskiej tradycji świętem bardzo młodym, dlatego też nie wykształciły one jeszcze swoich zwyczajów, ani obrzędów. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nasi zachodni sąsiedzi, którzy przez kilka wieków zdążyli stworzyć swoistą obrzędowość walentynkową. Z tej okazji przygotowano gazetkę o tematyce walentynkowej oraz udekorowano szkołę serduszkami i amorkami. Dominował przede wszystkim kolor czerwony.
Uczniowie opowiedzieli o historii tego święta, tradycjach i obrzędach. Przedstawili również inscenizację teatralną, w trzech aktach pt. „Miłość niejedno ma imię”.
Przy przyjemnych dźwiękach muzyki odbyło się rozdanie kartek walentynkowych dla uczniów i pracowników szkoły. Wszyscy byli weseli i uradowani , panowała miła i przyjazna atmosfera.