Dzień Ziemi 2013 w SP Polkowskie
22 kwietnia to Święto Ziemi. Jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej planety. Od dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Obserwując jednak zachowanie ludzi powstaje pytanie „jak długo będzie ono istniało ?”, „ile jeszcze Ziemia potrafi wytrzymać ?”
Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 r. W ten sposób chciano wyrazić protest przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego środowiska.
W naszej szkole to święto odbyło się pod hasłem „Ekologia ważna sprawa”.
Odbył się apel o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczniowie wzięli w nim udział. Mieli okazję wysłuchać części artystyczno - wokalnej przygotowanej przez starszych i młodszych kolegów.
Był to moment refleksji nad tym, co można jeszcze zrobić w swoim najbliższym środowisku, by ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.
L. Brus
***
„ O! nieszczęśliwa ! O ! uciemiężona Ojczyzno moja ... ”
„Dniu Trzeci Maja, dniu nasz święty,
hołd ci należy nieść,
choć dziś narodu cel wytknięty,
pamięci twojej cześć !
( W. Dalewska )
26.04.2013 r. w Szkole Podstawowej w Polkowskiem odbył się apel poświęcony uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, który miał na celu zapoznanie uczniów z okolicznościami uchwalenia konstytucji oraz uwrażliwienie młodzieży na losy własnego kraju.
Uczniowie poprzez wiersze i piosenki starali się udowodnić, że jest to święto wolności i radości, a swoją postawą pokazali, że są małymi patriotami, którym bardzo bliska jest ojczyzna.
J. Bogacz
***
Dni otwarte Szkoły Podstawowej w Polkowskiem
W dniu 18.04.2013r. w Szkole Podstawowej w Polkowskiem odbyły się „Dni otwarte Szkoły”.
Pani Dyrektor Elżbieta Idzi uroczyście przywitała przybyłych gości i zaprosiła na udział w zajęciach, które były prowadzone w poszczególnych pracowniach. Głównym tematem spotkania było „Dziecko sześcioletnie idzie do szkoły”. Wątek ten bardzo dokładnie opracowała i zaprezentowała dla dzieci sześcioletnich oraz ich rodziców Pani Mirosława Mentek. Program zajęć został opracowany zarówno dla starszych jak i dla młodszych uczestników. Rodzice mogli dowiedzieć się „Dlaczego warto obniżać wiek obowiązku szkolnego?”
„Najważniejszy powód to troska o rozwój naszych dzieci. Dziecko nie rozwija się umysłowo,
a także, uczuciowo i społecznie, jeśli w jego otoczeniu brak bodźców skłaniających je do wysiłku. Szkoła oferuje sześciolatkowi najbogatszą i najbardziej zrozumiałą dietę umysłową. Pozwoli mu ona wyprzedzić koleżanki i kolegów, którym rodzice postanowili «przedłużyć dzieciństwo».”
prof. Krzysztof Konarzewski
Poruszanych zostało wiele innych tematów, które bardzo ciekawiły rodziców. Prowadząca zajęcia z przyjemnością udzielała porad i odpowiadała na postawione jej pytania.
Dla młodszych uczestników spotkania, klasa pierwsza wraz z wychowawcą przygotowała program zajęć, w którym zostały zawarte liczne gry i zabawy dydaktyczne zachęcające dzieci sześcioletnie do nauki w szkole, m.in. zabawy polonistyczne, matematyczne, plastyczne, muzyczne oraz teatralne. W każdym z tych zadań mali goście brali aktywny udział. Podsumowaniem zajęć było zaprezentowanie tornistrów, książek, zeszytów i innych przyborów szkolnych, które odgrywają szczególnie ważną rolę w edukacji wczesnoszkolnej. Następnym punktem wydarzeń było odwiedzenie sali komputerowej, w której została przedstawiona prezentacja multimedialna pt. „Bezpieczny Internet”. Zajęcia prowadzone były przez Panią Lidię Brus i Panią Kamilę Zapalską. Głównym celem spotkania było przekazanie i wyjaśnienie podstawowych zagadnień. Omówione problemy podczas prezentacji to m.in.: najczęstsze zagrożenia na jakie narażone są dzieci w Internecie, uzależnienia od Internetu i gier komputerowych, cyberprzemoc, grooming i wiele innych kwestii, które dotyczą coraz większej liczby młodych internautów. Następnym zadaniem dzieci i rodziców było rozwiązanie rebusów i zadań o tematyce związanej z Internetem. Panowała miła i sympatyczna atmosfera. Na pożegnanie goście otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkę uczestnictwa w zajęciach. Przybyłym gościom bardzo serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i udział w zajęciach.
Kamila Zapalska
***
Dzień Europy w SP w Polkowskiem
„Pokochajmy Europę, by wypiękniała jednością”
(bp Jan Chrapek)
Uroczystość z okazji Dnia Europy odbyła się w szkolnym holu, w którym urosło drzewo z flagami krajów należących do UE, zamiast liści, dookoła drzewa latały ptaki w kolorach flag, a na samej górze umieszczona była flaga Unii Europejskiej z kręgiem z 12 gwiazdek. Uczniowie przygotowali dekoracje na zajęciach dodatkowych.
Na korytarzu szkolnym wcześniej była wywieszona gazetka i plakaty z informacjami o państwach członkowskich UE. Uczniowie klas IV - V opowiedzieli historie Europy. Wędrówka Europy i jej braci nabyła znaczenia symbolicznego - poszukiwania Europy to tyle co jej tworzenie.
Uczniowie zapoznali się z symbolami UE, potem wszyscy razem zaśpiewali hymn „Oda do radości”. Uczniowie klas I-III zaprezentowali wiersz Cz. Miłosza „Ojciec objaśnia”. Zapoznano uczniów z terminem „integracja” i procesem integracji europejskiej. Dzieci z flagami krajów członkowskich UE, zaprezentowały wszystkie państwa, zaczynając od krajów „szóstki”, które zapoczątkowały ruch europejski.
Przedstawiono 27 krajów należących do UE, opowiedziano o nich najważniejsze wiadomości.
Po akademii cała szkoła obejrzała prezentację multimedialną „Poznaj Europę”. Po prezentacji był przeprowadzony quiz, uczniowie byli zadowoleni z poznanej wiedzy o Europie i UE.
N. Jaceniuk
***
Festyn rodzinny „Kocham całym sercem”
28 maja 2013 roku w świetlicy wiejskiej w Polkowskiem odbył się Festyn Rodzinny. Tego dnia postanowiliśmy świętować Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Dość licznie zgromadziła się społeczność lokalna, zabrakło jednak ładnej pogody i trzeba było zrezygnować z części atrakcji.
Na festyn przybył Wójt Gminy Domaszowice- Zenon Kotarski wraz z Sekretarzem Gminy Alicją Piasecką. Wójt złożył życzenia uczestnikom imprezy i życzył miłej zabawy. Program artystyczny i dekorację przygotowali uczniowie i nauczyciele ze SP w Polkowskiem. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki, tańce, inscenizacje. Swój program zaprezentowały również przedszkolaki. Część artystyczną zakończono piosenką „ O czym marzą dzieci”, z której rodzice mogli się dowiedzieć, o czym marzą ich pociechy.
Po występach swoich najbliższych wręczono laurki, kwiaty, prezenty, po czym wszyscy zebrani uczestniczyli w poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców i zorganizowanym dzięki wsparciu licznych sponsorów. Była pyszna kiełbaska, ciasto, napoje, kawa, herbata, cukierki. Dużym zainteresowaniem podczas festynu cieszyły się zabawy i gry zorganizowane w świetlicy, a w których uczestniczyły dzieci i ich rodzice.
Pomimo brzydkiej pogody podczas imprezy panowała miła i pogodna atmosfera. Zorganizowany festyn spełnił oczekiwania organizatorów, dzieci i rodziców uczestniczących w zabawie. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy poprzez swoją obecność oraz zaangażowanie przyczynili się do cudownie spędzonego czasu.
Mirosława Mentek
***
Jesteśmy zwycięzcami
Dnia 15 czerwca 2013 w restauracji „Dworek Różany” w Namysłowie podczas ostatniego wykładu w tym roku szkolnym organizowanym przez Uniwersytet Dziecięcy „Unikids” zostały rozdane nagrody, dla uczniów, którzy brali udział w konkursie pt. „Książka mają inspiracją”. Konkurs organizowany był przez Uniwersytet Dziecięcy „Unikids” oraz Stowarzyszenie „Bowarto” z Namysłowa. Patronem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Namysłowie. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie w formie plastycznej, wybranej przez siebie książki. Prace w formie A4 miały również zawierać krótki opis uzasadniający wybór. Wśród nagrodzonych byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Polkowskiem. Julia Opala uczennica klasy III zajęta III miejsce. Wyróżnieni zostali Oliwia Ryś i Patryk Samiec, uczniowie klasy V.
Uczennica Julia Marciniszyn otrzymała bezpłatny indeks za udział w zajęciach w roku szkolnym 2012/2013 na Uniwersytecie Dziecięcym „Unikids” w Namysłowie. W dniu 15 czerwca 2013 roku ukończyła rok akademicki i otrzymała dyplom z podziękowaniem za udział w zajęciach.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Kamila Zapalska
***
Wycieczka szlakiem historii
Dnia 04.06.2013r. uczniowie szkoły Podstawowej w Polkowskiem pojechali na wycieczkę do Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oraz Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Uczniowie pod kierunkiem przewodnika zwiedzili stary zamek w Brzegu i jego zakamarki. Z wielkim zaciekawieniem słuchali opowieści o historii tej budowli, życiu jej mieszkańców i ich losach. Wędrówka po zamku była dla uczniów żywą lekcją historii poznania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Następnie wszyscy udali się do skansenu w Bierkowicach. Uczniowie po raz pierwszy zwiedzali zabytki drewnianej architektury Opolszczyzny i przyglądali się z bliska, jak kiedyś żyli ludzi na wsi. Obejrzeli stare sprzęty, ludowe stroje i wnętrza wiejskich chat krytych strzechą lub gontem.
Mimo niezbyt sprzyjającej tego dnia aury, wszystkim dopisywały dobre humory i apetyty. Radośni i uśmiechnięci, pełni wrażeń, cali i zdrowi wróciliśmy do domu.