Zawiadomienie o zwołaniu VII Sesji Rady Gminy Domaszowice w dniu 25 czerwca 2019 roku o godz. 13.00          NASZA GMINA Informator Samorządowy Gminy Domaszowice - nr 1 2019 wyd I-III        Likwidacja kasy w Urzędzie Gminy          Informacje o jakości powietrza          Gospodarka odpadami komunalnymi (zaktualizowano Harmonogram odbioru odpadów w 2019 roku)         Czad i ogień!

Dziś jest: sobota, 15-06-2019
Imieniny Jolanty, Lotara, Wita

Szukaj na stronie

Zamów newsletter

Herb i flaga

HERB GMINY DOMASZOWICE

Herb Gminy Domaszowice został ustanowiony przez Radę Gminy uchwałą Nr XXIV/72/96 z dnia 16 grudnia 1996r.

Opis herbu Gminy Domaszowice

Kolorystyka herbu gminy generalnie odzwierciedla barwy godeł dolnośląskich herbów Piastów, które w dawniejszych czasach określały ziemie i siedziby ludzkie znajdujące się obecnie w obszarze gminy.

 

herb.jpegHistoria herbu sięga XIII i XIV wieku. Tarcza herbu, zwana starofrancuską, występowała w wymienionym czasie w Polsce i na Śląsku. Pole pierwsze po prawej stronie (stojąc za tarczą) i pole drugie po lewej stronie (stojąc za tarczą) tworzą określany w heraldyce tzw. podział tarczy w słup.

W polu pierwszym o barwie metalu złota umieszczono godło - czarnego orła ze srebrną przepaską poprzez skrzydło i pół piersi z pazurami w barwie czerwieni. Motyw orła został przeniesiony z rzeźbionej płyty nagrobnej grobowca Henryka IV Probusa - księcia wrocławskiego.

W polu drugim o barwie czerwonej (od tła herbu biskupów wrocławskich i kapituły wrocławskiej) został umieszczony pionowo w słup złoty pastorał, w części przesłoniętej pierwszym polem, głowicą skierowaną w lewo ku złotemu dzwonowi podwieszonemu u złotych kłosów. Zwrot pastorału w lewo został przyjęty z pieczęci Wielołęki, natomiast złoty dzwon podwieszony u kłosów zbóż jest upamiętnieniem fundacji Kotulińskich dla kościoła p.w. św. Katarzyny w Gręboszowie.
 

herb z witaczami.jpeg


Tarczę herbu ujmują trzymacze - dwa lisy w pozycji pionowej, frontalnej, z głowami zwróconymi ku tarczy. Lisy są barwy czerwonej ze srebrnym obrysem oraz czerwonymi wywalonymi ozorami i puszystymi podniesionymi ogonami. Lisy pazurami podtrzymują złotą szarfę z czerwonym napisem - Gmina Domaszowice.

 


Wzorzec herbu został umieszczony na planszy barwy szarozielonej o formacie 112x82.


Witacze herbowe

W roku 1999 zostały postawione dwa witacze dwustronne z herbem gminy oraz napisami - "Gmina Domaszowice wita" i "Gmina Domaszowice żegna". Witacze umiejscowiono przy drodze krajowej nr 451 relacji Oleśnica - Kluczbork na granicach gminy w okolicy miejscowości Gręboszów i Duczów Mały.

 

FLAGA GMINY DOMASZOWICE

Tworzy ją zespół trzech barw: złota, czerwieni i srebra w pionowym układzie pasów.

flaga.png