Herb

Wieści z Zespołu Gimnazjalno - Szkolnego w Domaszowicach

 

Źle mówić lub pisać to znaczy

krzywdzić swoją  mową wszystkich, którzy ją zbudowali

Janusz Korczak

Dnia  14 czerwca 2012 r. grupa 15 uczniów i uczennic Zespołu Gimnazjalno–Szkolnego w Domaszowicach wzięła udział w konkursie ortograficznym przygotowanym i przeprowadzonym przez nauczycieli języka polskiego. W konkursie  rywalizowali ze sobą wyłonieni w wyniku dyktanda uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum.

tn_Wieści z ZGS w Domaszowicach -XVII Corrida Ortograficzna.jpeg

 

Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad ortograficznych. Po ciężkich zmaganiach z „rozczochranym czyżykiem, hałaśliwą hałastrą czy kradzieżą biżuterii” i wieloma innymi ciekawymi zadaniami wyłoniono zwycięzców. Tytuł Mistrza Ortografii 2012 uzyskała Zosia Sarnicka z klasy Vb szkoły podstawowej, I wicemistrzem została Aleksandra Dobrzańska z klasy Va,  natomiast II wicemistrzem Wiktoria Malolepsza z klasy II b gimnazjum. Asystentami Mistrza Ortografii zostali Jakub Leszczyk z klasy IV szkoły podstawowej oraz Beata Maguder z klasy III a  gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia, natomiast wyróżnieni wspaniałe nagrody książkowe i certyfikaty.

Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom za zdrową rywalizację i dobrą zabawę oraz życzą dalszych sukcesów.

tn_Wieści z ZGS w Domaszowicach XVII Corrida Ortograficzna1.jpeg

***

Konkurs na doświadczenie fizyczne

Dnia  21 maja 2012 r. w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach odbył się konkurs na doświadczenie fizyczne. W I edycji tego konkursu wzięło udział 14 zespołów. Miał on na celu przybliżenie uczniom jakże ciekawej, choć trudnej dziedziny nauki, jaką jest fizyka a także zachęcenie do rozwijania zainteresowań naukami przyrodniczymi przez doświadczenia. W konkursie I miejsce zajęły – Sandra Dąbrowska i Justyna Sławska (z kl. II a) – „Badanie gęstości ciał ”, II miejsce – Paulina Karońska, Wiktoria Małolepsza i Kornela Kaluza z kl. II b -„Skaczące jajko”, III miejsce – Katarzyna Nieśpiałowska i Karolina Kaluza z kl.  II b -„Ciecz nieniutonowska”. Na wyróżnienia zasługują również:​ Katarzyna Mentek - „Ciśnienie atmosferyczne istnieje!”, Katarzyna Spiller- „Rozszerzalność temperaturowa gazów”, Magdalena Kowalska-„Jak udowodnić istnienie ciśnienia atmosferycznego?”, Beata Maruder - „Przewodnictwo cieplne”, Angelina Denisiewcz -„Woda źródłem prądu”.

Uczennice te  bardzo ciekawie zaprezentowały swoje eksperymenty. Uczestnicy konkursu z zaciekawieniem obserwowali swoich konkurentów. Kolejny etap międzyszkolny odbędzie się w Gimnazjum nr 2 w Namysłowie. Gratuluję pomysłów i życzę dalszych sukcesów w potwierdzaniu  praw i zasad fizyki poprzez eksperymentowanie.

Joanna Barszcz

×

×

Przejdź do góry