Herb

PROJEKTY HERBU GMINY DOMASZOWICE

Drodzy Państwo zachęcamy serdecznie do oddania głosu w sprawie wyboru herbu Gminy. Na Państwa sugestie czekamy do 13 czerwca 2021 r. do godz. 24.00


Szanowni Mieszkańcy Gminy Domaszowice,

W związku z prowadzonymi pracami nad zmianą herbu Gminy Domaszowice, zwracam się z prośbą o wyrażenie opinii, który z przedstawionych projektów najlepiej oddaje charakter Gminy Domaszowice.

Opinie i uwagi proszę kierować:

•             osobiście do Urzędu Gminy Domaszowice

•             telefonicznie pod numerem 77-410-82-50

•             mailowo:

•             w komentarzu pod postem na Facebooku.

Wzór nr 1 przedstawia jelenia, jako nawiązanie do przedwojennej pieczęci wsi Domaszowice. Lilia symbolizuje Maryję, która jest patronką parafii w Siemysłowie, Strzelcach i Włochach.

Wzór nr 2 przedstawia jelenia, jako nawiązanie do przedwojennej pieczęci wsi Domaszowice. Pastorał z infułą przypomina o tym, że ziemie Domaszowic należały niegdyś do biskupstwa.

Wzór nr 3 przedstawia dwa pastorały. W pastorały wpasowano symbole patronów tutejszych kościołów. Lilia jako symbol Maryjny. Gęś przedstawia legendę o Świętym Marcinie. Związane to jest z podaniem, wedle którego Święty Marcin nie chciał wyniesienia na tron biskupi i ukrył się przed swoimi zwolennikami, ale zdradziło go gęganie gęsi. Natomiast Świętego Mikołaja, pod którego wezwaniem w przeszłości był kościół we Włochach symbolizują trzy złote kule, które według legendy święty miał podarować jako posag trzem biednym dziewczynom. Od tego podania wzięła się tradycja, zgodnie z którą dzisiaj w wielu regionach Polski i świata prezenty przynosi Święty Mikołaj. Symbolika pastorałów przypomina również, że Św. Marcin i Św. Mikołaj byli biskupami.

Wzór nr 4 przedstawia lilię jako symbol Maryjny. Natomiast pastorał i miecz symbolizują historyczną własność naszych ziem do biskupstwa i rycerstwa/szlachty.

Wójt Gminy Domaszowice

Urszula Medyk

PNGWzór 4.png (234,59KB)
PNGWzór 3.png (205,90KB)
PNGWzór 2.png (159,25KB)
PNGWzór 1.png (237,28KB)
 

×

×

Przejdź do góry