Herb

Wieści z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach

„ JUŻ LUBIĘ CZYTAĆ … ”

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

                                        Umberto Eco

 

W roku szkolnym 2011/2012 nauczyciele i uczniowie Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego w Domaszowicach przystąpili do udziału w kolejnej edycji „Konkursu Wiedzy o Języku Polskim”. Konkurs adresowany był do uczniów kl. IV – VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum, a jego celem było rozbudzanie zainteresowania uczniów językiem ojczystym, propagowanie poprawności językowej i zachęcenie do czytania.

Eliminacje szkolne konkursu odbyły się  21.02.2012 roku i wzbudziły wśród uczestników wiele emocji. Zwieńczeniem trwającego konkursu była impreza promująca czytelnictwo, poprawność językową pt. „Już lubię czytać”. W trakcie imprezy językowej, która odbyła się 24.02.2012 r., trwał V Drużynowy Szkolny Konkurs Poprawności Językowej, w którym drużyny z poszczególnych klas szkoły podstawowej i gimnazjum zmagały się z różnymi ciekawymi zadaniami, dotyczącymi znajomości lektur, poprawności językowej.

Zorganizowana impreza to nie tylko wspaniała zabawa, ale lekcja promująca etykę mówienia, zachęcająca uczniów do dbania o język oraz rozbudzająca czytelnictwo. Dzięki  imprezie językowej i konkursom, organizatorzy starają się uświadomić uczniom jaką rolę w ich życiu odgrywają  książki oraz przekonać, że warto czytać. Osobom lubiącym czytać poszukiwanie powodów, dla których warto to robić, wydaje się niepotrzebne. Trzeba zachęcać do czytania, bo czytanie daje satysfakcję, rozwija dojrzałe słownictwo, czytając lepiej piszemy.

Organizatorów cieszy ogromnie fakt, że dzieci i młodzież coraz chętniej przystępują do konkursów. Dotyczy to zarówno  uczniów szkoły podstawowej, jak również gimnazjalistów. Uczniowie wyrażali zadowolenie z udziału w konkursie, podkreślali, że pozwala on wzbogacić ich wiedzę o języku polskim, sprawdzić swoje umiejętności oraz wyrażali chęć udziału w kolejnej edycji konkursu.

Juz lubię czytać.jpeg

Juz lubię czytać (1).jpeg

Po podsumowaniu wyników eliminacji szkolnych – do wojewódzkiego etapu „Konkursu Wiedzy o Języku Polskim”, który odbędzie się 15.03.2012 r. w Opolu  wytypowano uczennice gimnazjum: Beatę Maguder kl.IIIa, Katarzynę Spiller kl. III b, uczennice szkoły podstawowej: Wiktorię Wronkę  kl.VI a, Katarzynę Czuczwarę kl. VI b.

Konkurs przygotowały nauczycielki języka polskiego: Jolanta Bogacz, Iwona Nawolska  we współpracy z  Małgorzatą Rybitw, Jadwigą Lewicką, Ewą Wojtowicz i Ewą Walczak - Janki.

 

„PRAWDZIWA MIŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ TAM, GDZIE NICZEGO JUŻ W ZAMIAN NIE OCZEKUJE”

Antoine de Saint-Exupéry

Twierdza

Niedawno, 14 lutego br., wszyscy zakochani obchodzili swoje święto. „Walentynki” dawno już za nami, ale miłość, bez wątpienia, jest tematem ponadczasowym, do którego warto wracać. W związku z tym 22 lutego 2012 r. w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach, odbył się wewnątrzszkolny konkurs recytatorski pod hasłem: „Poezja miłosna”.

Do rywalizacji o miano najlepszego deklamatora w szkole, przystąpiło dziesięć dziewcząt. Uczennice samodzielnie wybrały recytowane przez siebie utwory. Nie bez echa przeszło wydarzenie, jakim była niedawna śmierć noblistki - Wisławy Szymborskiej, ponieważ aż trzy uczestniczki konkursu deklamowały jej wiersze. Przypomniano również niezwykłe, choć zapomniane ostatnio utwory z okresu międzywojnia. Dziewczęta wykazały się wysokim poziomem zarówno doboru wierszy, jak i samej recytacji. Niełatwym okazało się zadanie wyłonienia zwycięzcy, jednak jury w składzie: pani Jolanta Bogacz, pani Iwona Nawolska oraz pani Ewa Wojtowicz, podjęło ostateczną decyzję. Pierwsze miejsce przyznano Wiktorii Małolepszej, drugie zajęła Karolina Kaluza, a zaraz za nią na trzeciej pozycji uplasowała się Sandra Dąbrowska. Z uwagi na wysoki poziom, jaki reprezentowały uczestniczki konkursu, przyznano również dwa wyróżnienia, dla Katarzyny Spiller oraz Martyny Łaźniowskiej.

Wszystkim dziewczętom, które wzięły udział w konkursie, serdecznie gratulujemy odwagi i dobrego przygotowania. Szczególne uznanie należy się oczywiście zwyciężczyniom. Uczennice, które zajęły pierwsze i drugie miejsce będą reprezentowały szkołę w Namysłowie, na dalszym etapie konkursu. Oczywiście wszyscy trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. 

Ewa Wojtowicz

 

BEZPIECZNA SZKOŁA POPRZEZ EDUKACJĘ PRAWNĄ

Dnia 03.02.2012 r. w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach  odbyły się zajęcia w ramach kampanii społecznej pod hasłem "Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej", które poprowadziła pani Patrycja Podeszwa - radca prawny oraz młodszy aspirant z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie Katarzyna Ulbrych. Podczas spotkania dzieciom przedstawiono następujące pojęcia: co to jest przestępstwo, jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem, kto to jest sędzia, a kim jest prokurator. Następnie pani Patrycja Podeszwa objaśniła dzieciom zagadnienia dotyczące rodzajów przestępstw. Powiedziała czym różnią się rozbój, wymuszenia rozbójnicze, kradzieże, kradzieże z włamaniem.  Dzieci dowiedziały się również jak wygląda sąd i kogo można tam spotkać. Odbyła się również projekcja slajdów prezentująca rodzaje przestępstw i czynów zabronionych. Uczniowie brali czynny udział w spotkaniu i zadawali wiele pytań na interesujące ich tematy, dzięki temu  niektóre aspekty prawa karnego stały się im bliższe. Poważny temat spotkania, przedstawiony został w sposób ciekawy i przystępny zwłaszcza dla najmołodszych uczniów. Starsza grupa była zaskoczona konsekwencjami jakie grożą, za ich zdaniem, niewinne żarty. Pani Katarzyna Ulbrych zwróciła się z apelem o reagowanie na zło oraz zgłaszanie wszystkich ataków przemocy osobom dorosłym. Edukację uczniów szkoła będzie kontynuować na godzinach wychowawczych w oparciu o materiały opracowane przez UNIKIDS.

 

REKREACJA W SZKOLE

Po raz kolejny uczniowie Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego mogli skorzystać  z sprzętu rekreacyjnego. Przez 45 minut każda klasa miała do dyspozycji dwa dmuchane zamki, ogromną zjeżdżalnię i potężny basen z piłkami. Czas w trakcie dokazywania i radosnej zabawy upłynął bardzo szybko. Ciężko było po takich atrakcjach wracać do nauki. Mamy nadzieję, że jeszcze raz w tym roku szkolnym uczniowie skorzystają z możliwości „szaleństwa” na takim sprzęcie.

Rekreacja w szkole.jpeg

×

×

Przejdź do góry