Herb

KOMUNIKAT POLICJI - Próbowali oszukać seniorów!

Informacja

Oficera Prasowego z KPP Namysłów

z dn. 13.03.2019r.

 

Próbowali oszukać seniorów

Oszuści wciąż aktywni na terenie Namysłowa. Ostatnio odnotowano próby oszustw metodami „na hydraulika” i „na pracownika socjalnego”. Dobrze poinformowani seniorzy nie dali się zwieść. Cały czas przypominajmy osobom starszym i samotnym, aby kierowały się zasadą ograniczonego zaufania wobec osób, które pukają do ich drzwi.

W minionym tygodniu otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od mieszkańców powiatu namysłowskiego o próbie wyłudzenia pieniędzy od osób w podeszłym wieku.

Mężczyźni, podający się za hydraulików, próbowali wmówić starszemu mężczyźnie, że muszą wejść do jego mieszkania pod pozorem wymiany rury lub licznika na wodę. W innym przypadku, młode kobiety, podające się za pracowników opieki społecznej, wmawiały starszym osobom konieczność zapłaty za fikcyjne usługi różnych instytucji.

Cel działania oszustów pozostaje taki sam. Różnymi metodami próbują wyłudzić, szczególnie od ludzi samotnych i w podeszłym wieku, znaczne kwoty pieniędzy. Zdarzają się sytuacje, że oszuści próbują wymóc na seniorach konieczność wejścia do mieszkania. Wtedy jedna z osób zagaduje właściciela domu zarzucając go gradem pytań, a jego wspólnik w tym czasie swobodnie penetruje pozostałe pomieszczenia. Oszuści po wyjściu z mieszkania zostawiają seniora z nieświadomością, że jego mieszkanie zostało splądrowane z kosztowności i biżuterii.

Ponownie zwracamy się z prośbą o czujność w kontaktach z nieznajomymi. Najczęściej ofiarami oszustwa padają ludzie starsi, których wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy. Dlatego uczulamy osoby młode i opiekujące się seniorami, aby cały czas informowały swoich podopiecznych o metodach działania oszustów. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich znajomych, bliskich i samotnych sąsiadów. Gdy oszuści lub złodzieje zapukają do naszych drzwi, musimy wiedzieć jak się zachować.

Przed otwarciem drzwi :

• upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.

• w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

• w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

Wykonał: mł. asp. Paweł Chmielewski

Oficer prasowy KPP Namysłów

×

×

Przejdź do góry