Herb

Kleszcze 2017

Czym są i jak wyglądają kleszcze?

Drobne zwierzęta zaliczane do gromady pajęczaków, podgromady roztoczy. Są pasożytami. Na świecie występuje kilkaset rodzajów kleszczy. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszcza, choć najpopularniejszym jest kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy.  
 

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze występują na terenie całej Polski, częstotliwość ich trafienia jest zróżnicowana, zarówno w skali makro (najwięcej m.in. na Ścianie Wschodniej, Mazurach, Pomorzu, Dolnym Śląsku), jak i mikro (na łąkach,  w pobliżu terenów trawiastych, wilgotnych, z dużymi nasadzeniami krzewów). Kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą  z nich na swoje ofiary. Kleszcze nie wchodzą wyżej niż na wysokość około 1,5m, przebywają w trawach lub na krzewach, z których przedostają się na ciało ofiary, poszukując miejsc nadających się do ukąszenia.

Choroby roznoszone przez kleszcze

W naszym klimacie dla człowieka zagrożenie stanowią przede wszystkim dwie choroby: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Szacuje się, że  w zależności od regionu, nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem jednej  z tych chorób! Ryzyko zarażenia jest wprawdzie nieco mniejsze (nie każdy zakażony kleszcz nas zarazi), ale i tak nie wolno go bagatelizować.
Latem chętniej i częściej przebywamy na świeżym powietrzu, sprzyja to większemu narażeniu na spotkanie z kleszczami. 

Co robić, aby ustrzec się ataku kleszcza?

Odpowiednie ubranie ściągnięte gumką nogawki spodni, bluzka z długimi rękawami, skarpetki,  oraz nakrycie głowy. Należy także unikać jaskrawych kolorów, bo te najbardziej przykuwają uwagę kleszczy.
 
Staranne oglądanie ubrania i skóry Po wyjściu z lasu, parku i innych miejsc bytowania kleszczy, należy dokładnie obejrzeć skórę. Kleszcze najczęściej pasożytują na głowie, za uszami, pod pachami, w zgięciach kończyn oraz pachwinach. Szczególnie dokładnie należy oglądać dzieci. Ich skóra posiada cieńszą warstwę rogową, a ich ruchliwość, powodująca zwiększenie ciepłoty ciała i wzmożoną potliwość, dodatkowo przyciąga kleszcze. W około 70% przypadków u dzieci najczęściej lokalizują się na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami.
 
 
Uwaga!!! Gdy dojdzie do ugryzienia należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. W skrajnych przypadkach, aby wyjąć kleszcza, trzeba uchwycić go pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanie jednostajnym ruchem obrotowym powoli wyciągnąć. Miejsce wkłucia należy kilkakrotnie zdezynfekować.

×

×

Przejdź do góry