Herb

WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W POLKOWSKIEM

Kolejny rok z Akademią Bezpiecznego Puchatka

Jak co roku, każdy pierwszoklasista, przechodzi prawdziwy, poważny test samodzielności, poznając zupełnie nowy, nieznany mu świat. A współczesny świat oprócz wielu możliwości rozwoju, niesie ze sobą zagrożenia, np. podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu, czy w czasie zabawy. Rodzice, nauczyciele, a nawet Policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Ważnym elementem jest edukacja dzieci - uświadamianie rozmaitych niebezpieczeństw oraz nauczanie, jak unikać i postępować w razie ich zaistnienia. Dlatego uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Polkowskiem, biorą udział w kolejnej edycji programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka”.

Kolejny rok z Akademią.. (Copy).jpeg

Jest to program edukacyjny, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawiania bezpieczeństwa najmłodszych uczniów. Program przygotowany jest przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty. W ramach programu dzieci otrzymały książeczki, które sukcesywnie uzupełniają na zajęciach edukacyjnych wraz z wychowawcą oraz korzystają z platformy internetowej zawierającej przeróżne materiały na temat bezpieczeństwa. Rodzice otrzymali ulotki. W grudniu w ramach ,,Akademii Bezpiecznego Puchatka” odbędzie się Tydzień Bezpieczeństwa. Pierwszoklasiści ze wszystkich szkół uczestniczący w programie, napiszą Test Bezpieczeństwa, będący podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Edyta Pliś

Realizacja programu profilaktycznego ,,CUKIERKI”

W dniu 26.10.2016r. w Szkole Podstawowej w Polkowskiem odbyła się pierwsza realizacja programu "Cukierki” z zakresu wczesnej profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych. Obejmował on następujące zagadnienia: wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny jako czynnika profilaktycznego chroniącego przed ryzykownymi zachowaniami; podkreślenie większego znaczenia budowania i pielęgnowania więzi międzyludzkich w grupie; nauka współpracy jako forma zapobiegania agresywnym zachowaniom; umiejętność zauważania osób odsuniętych od grupy; rozwijanie u uczniów postawy szacunku i zaufania do personelu szkoły, jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach; kształtowanie postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi; przybliżenie uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Zajęcia prowadzone były przez trenera programów profilaktycznych – Kazimierza Halizanowicza, w których uczestniczyły dzieci z klas I-III. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach, chętnie dzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami. Program oparty był na pracy z bajką profilaktyczną pt. "Cukierki”. Prowadzący zajęcia stosował się do zasady, aby nie rozbudzać zainteresowania środkami psychoaktywnymi. Dzieci słuchały o narkotykach i dopalaczach, lecz nie były zainteresowane drążeniem tego tematu. Wielkie poruszenie wywołał jednak temat uzależnienia od cukru i słodyczy. Podczas zajęć stale obecne były nauczycielki, włączając się w zajęcia.

Realizacja programu.. CUKIERKI (Copy).jpeg

Składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie przeprowadzonego programu.

 Edyta Pliś

Nasza gazetka szkolna „POLKOWSKIE NEWS”

Uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunem, redagują gazetkę szkolną "Polkowskie News". Jest to nowatorska forma aktywizacji uczniów, która wyzwala w nich działania twórcze oraz  wiarę we własne możliwości. Redagowanie gazetki kształci w uczniach umiejętność pracy w grupie, komunikowania się, uczy ich dyscypliny, odpowiedzialności za słowo oraz selekcji wypowiedzi. Uczniowie poznają formy pracy dziennikarskiej, nabywają umiejętność posługiwania się różnymi gatunkami publicystycznymi oraz doskonalą umiejętność poprawnego posługiwania się językiem.

Nasza gazetka jest nie tylko nośnikiem informacji, ale pełni ważną funkcję w edukacji kulturalnej. Uczy sztuki wypowiadania, krytyki lub pochwały.  Metody stosowane przy redagowaniu naszej gazetki to przede wszystkim poszukiwanie odpowiednich materiałów, dyskusja, praca z tekstem, bank pomysłów. "Polkowskie News" składa się z kilku działów, które informują, uczą oraz dostarczają rozrywki.  . Główne tematy poruszane w gazetce to informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły (uroczystościach szkolnych, konkursach recytatorskich  i przedmiotowych,  imprezach klasowych). W każdym numerze jest tez miejsce na humor szkolny, krzyżówki, rebusy. Jedna strona naszej gazetki to "English Corner" - zadania i rebusy w języku angielskim dzięki którym, dzieci w przyjemny sposób  uczą się języka.

Nasza gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, co tym bardziej motywuje naszych młodych dziennikarzy do dalszej pracy.

M. Stanisławska

Śniadanie daje moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień ! Dlatego wychowawcy wraz ze swymi uczniami przystąpili do programu "Śniadanie Daje Moc".

śniadanie daje (Copy).jpeg

W akcję włączyli się również rodzice, którzy pomogli dzieciom zaopatrzyć się w potrzebne produkty. W dniu 6 listopada uczniowie naszej szkoły od samego rana ochoczo zabrali się za przygotowanie zdrowego śniadania, a następnie ze smakiem spożywali przygotowane przez siebie pyszne, zdrowe, kolorowe kanapki.

Już od 5 lat "Dzień  Śniadanie Daje Moc" wpisuje się w nasz szkolny kalendarz. Dzięki tej akcji uczniowie kształtują prawidłowe nawyki żywieniowe.

M. Mentek

Święto Dyni w Halloween

Ostatnie  dni października przebiegały w naszej szkole pod hasłem „Halloween”. uczniowie naszej szkoły zostali wprowadzeni w magiczny i radosny nastrój tego święta. Głównym celem świętowania "Halloween" było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tym wydarzeniem, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów związanych z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych oraz zdobywanie wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych.

Święto dyni.. (Copy).jpeg

W tygodniu poprzedzającym ów święto, ogłoszony został konkurs na najładniejszą dynię halloween'ową Dzieci wykazały się niesamowitą pomysłowością wydrążając i zdobiąc swoje dynie. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać nie tylko ów piękne pomarańczowe okazy ale i gazetkę szkolną, którą przyozdobiły symbole święta "halloween' opisane w języku angielskim.

W piątek - 30.10, w szkole pojawiły się czarownice, wampiry, duchy i stwory. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Na sali gimnastycznej odbył się  pokaz mody na którym, każde dziecko mogło dokładnie zaprezentować swój kostium. Bardzo trudno było wybrać ten najstraszniejszy i najciekawszy bo każdy był niesamowity i przykuwał naszą uwagę. W myśl słynnego "trick or treat" czyli "cukierek albo psikus", dzieci próbowały przestraszyć nauczycieli naszej szkoły.

Obchody Halloween w naszej szkole, cieszyły się dużym zainteresowaniem i wywołały sporo emocji wśród uczestników. Z pewnością były świetną formą relaksu z elementami zabawy i nauki.

M. Stanisławska

Wyjazd edukacyjny do pracowni zaczarowanego świata

W dniu 10 listopada  uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej w Polkowskiem pojechali na wycieczkę edukacyjną w ramach projektu FŚNiT do pracowni Zaczarowanego Świata w Opolu.

Realizacja zajęć edukacyjnych odbywała się zgodnie z podstawą programową ukierunkowanych na zajęcia matematyczno - przyrodnicze.

W pracowni ELEKTROMAGNETICUM dzieci obserwowały i prowadziły proste doświadczenia np. z maszyną elektrostatyczną, budowały proste obwody erlektryczne, poznawały materiały przewodzące i nieprzewodzące prąd elektryczny, zasadę działania kompasu i jego zastosowanie.

Wyjazd edukacyjny.. (Copy).jpeg

W pracowni TECHNOLOGICUM uczniowie mieli możliwość poznania technologii nowej ery, obejrzeli drukowanie w 3D.

Zajęcia w ECOLOGICUM  były przede wszystkim eksperymentami z powietrzem i z CO2, budowaniem prostych cząsteczek z kulek modelowych. Ćwiczenia rytmiczne, improwizacje oraz gra z akompaniamentem z wykorzystaniem najprostszych, akustycznych oraz elektronicznych instrumentów odbywały się w INSTRUMENTARIUM.

W MECHANICUM dzieci wspólnie z prowadzącym wykonywały doświadczenia z użyciem siły.

W pracowni LUCEMIUM miały możliwość samodzielnego fotografowania.

Wyjazd edukacyjny... (Copy).jpeg

Zajęcia w pracowni ARCHITECTURIUM poświęcone były budowaniu wież z drewnianych klocków i mierzeniu swoich budowli.

W trakcie wyjazdu uczniowie mieli zapewnione śniadanie, obiad, podwieczorek, przejazd autokarem oraz upominek edukacyjny.

Ciekawe zajęcia na długo zapadną w uczniowskiej pamięci.

M. Mentek

×

×

Przejdź do góry