Herb

WIEŚCI Z ZESPOŁU GIMNAZJALNO-SZKOLNEGO W DOMASZOWICACH

W tym roku to już 97...

Słowami Szymborskiej, Norwida, Lechonia uczniowie Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach przypomnieli wydarzenia historyczne poprzedzające Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Od utraty wolności w drodze rozbiorów, przez powstania, okres prześladowań i walk z wynaradawianiem, poprzez wielką tęsknotę na emigracji, po wybuch I wojny światowej i odzyskanie 11 listopada 1918 roku upragnionej wolności. Ważność, podniosłość tych wydarzeń podkreślały pieśni patriotyczne przybliżające nastrój lat walk i zmagań z zaborcami, mówiące o niezłomności i niekończącej się nadziei Polaków o życiu w wolnym kraju. Program artystyczny przygotowali: Halina Dutkiewicz, Aleksandra Kotarska, Barbara Środoń, Małgorzata Rybitw i Marek Matysik.

Wyjazd na basen

23.11.2015 r. po raz kolejny uczniowie z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach i stała ekipa nauczycieli: Halina Nieśpiałowska, Halina Kwaśnicka, Renata Majewska powiększona o Kornela Żurkiewicza, wyjechała do Aquaparku we Wrocławiu. Uczniowie mogli korzystać z pięciu dużych i dwóch mniejszych zjeżdżalni. Co godzinę mogliśmy się poczuć jak nad morzem - na jednym z basenów włączała się fala. Dużym powodzeniem cieszyły się solankowe ciepłe baseny na zewnątrz.   Chociaż tym razem więcej było uczniów z młodszych klas szkoły podstawowej, wszyscy doskonale radzili sobie z odnalezieniem się czy to w szatni, czy na basenie. Już planujemy kolejny wyjazd.

A oto opinia Marleny Stępień jednej z uczennic:

„Uważam, że wyjazd na basen do Wrocławia był udany, ponieważ było tam wiele atrakcji dla małych i dużych. Panował niesamowity klimat, można tam spędzić cudowne chwile. Bardzo polecam Aquapark we Wrocławiu.”

                                                                                                                   Halina Nieśpiałowska

Wspomnienie o Stefanie Żeromskim

„Życie jest trudną lekcją, której nie można się nauczyć.

Trzeba ją przeżyć.”

                                         (S. Żeromski)

19 listopada 2015 r. w przeddzień 90 rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego uczniowie szkoły podstawowej w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach mieli możliwość uczestniczenia w apelu poświęconym pisarzowi, który jest patronem naszej szkoły. Apel został przygotowany przez uczniów klasy szóstej wraz z polonistką Jolantą Bogacz. Jego głównym celem było przybliżenie sylwetki Patrona.  Na prezentowany przed szkolną publicznością program składały się wiersze wybrane z tomiku „Wiersze o Żeromskim” oraz scenki – fikcyjne wywiady z panią Zofią Górską byłą uczennicą pisarza i jego żoną – Oktawią.

Stefan Żeromski (1864-1925) w historii literatury zapisał się jako wybitny prozaik, publicysta i dramaturg. Nazywany jest „sumieniem polskiej literatury.” W swojej twórczości ukazywał problemy społeczne i narodowe, tragizm walki o wolność. Napisał między innymi powieści „Syzyfowe prace” „Ludzie bezdomni” „Dzieje grzechu” „Przedwiośnie”. Wyjątkowa wrażliwość pisarza na krzywdę znalazła odbicie nie tylko w dziełach, ale także w działalności społecznej. Za co już po śmierci otrzymał Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta.

                                                                                                                       Jolanta Bogacz

„Calineczka”

Dnia 5 listopada 2015r. dzieci z klas I – III w Zespole Gimnazjalno- Szkolnym w Domaszowicach odwiedził  teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem pt. "Calineczka", przygotowanym na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena.
Aktorzy wraz z kukiełkami przenieśli dzieci w świat maleńkiej dziewczynki, którą spotykały przeróżne przygody. Cała historia, jak to zwykle w baśniach bywa, zakończyła się bardzo radośnie i szczęśliwie. Przedstawienie szalenie zaciekawiło dzieci. Były one zachwycone zarówno pięknymi kukiełkami, jak i dekoracją przygotowaną przez artystów, co ułatwiło przeniesienie się w świat fantazji. Spektakl wypełniony był muzyką, która wzbogaciła przedstawienie, ale także zachęciła dzieci do wspólnego wyklaskiwania akompaniamentu. Ogromną radość małym widzom sprawiła także możliwość obejrzenia i dotknięcia kukiełek.

Calineczka (Copy).jpeg

Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

                                                                                                                           Justyna Radzwan

Dzień bicia rekordów

4 listopada 2015 roku w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach odbyły się konkurencje sportowe organizowane z okazji Światowego Dnia Bicia Rekordów. Nauczyciele świetlicy: Kamila Zapalska oraz Marcin Marcinkiewicz na boisku szkolnym wyznaczyli miejsca, w których odbywały się rywalizacje sportowe. Uczniowie szkoły podstawowej pokusili się o ustanowienie szkolnych rekordów w niecodziennych dziedzinach. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje takie jak: skoki na skakance, kręcenie hula-hop, biegi na czas, rzut do celu. Emocji było co niemiara, bo choć "bicie rekordów" miało formę zabawy, wszyscy uczestnicy konkurencji z wielkim zaangażowaniem i bojowym duchem przystąpili do rywalizacji. W końcu wyłoniliśmy zwycięzców! Oto nasi szkolni rekordziści: Izabela Poprawa, Emilia Kosiarska, Milena Burban, Adrian Niezgoda, Filip Niciecki, Oliwier Krupiński. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                          Kamila Zapalska

Dzień bicia rekordów (Copy).jpeg

Konkurs przedmiotowy

„Matematyka jest delikatnym kwiatem,
 który rośnie nie na każdej glebie
 i zakwita nie wiadomo kiedy i jak„
(Jean Fabre)

W dniu 10.11.2015 r. w Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Domaszowicach odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W tegorocznej edycji brało udział 21 uczniów ze szkoły podstawowej i 20 uczniów z gimnazjum.
Uczniowie rozwiązywali testy przygotowane przez nauczycieli uczących matematyki w naszej szkole. Znajdowały się w nich zadania zamknięte i zadania otwarte, które należało rozwiązać w ciągu 90 minut. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnością zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce. Laureatami konkursu i jednocześnie reprezentantami szkoły w etapie gminnym zostali:
Szkoła podstawowa
Maciej Sarnicki

Publiczne Gimnazjum
Wiktoria Łaźniowska
Oliwia Droździel
Dawid Zawierucha
Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pasowanie na gimnazjalistę

Dnia 10.11.2015 r. w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach uczniowie klas Ia i Ib złożyli ślubowanie  i zostali pasowani na uczniów gimnazjum. Ślubowanie odbyło się w obecności dyrektor Bożeny Hendrysiak, rodziców, wychowawców, nauczycieli oraz uczniów klas starszych. Pani dyrektor każdego ucznia z osobna pasowała na gimnazjalistę, aby oficjalnie dołączył do społeczności Publicznego Gimnazjum w Domaszowicach. Po części oficjalnej klasy zaprezentowały zadania, które otrzymały od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Po prezentacji zadań musieli pokonać tor przeszkód, zmierzyć się z różnymi trudnościami, aby później cieszyć się udziałem w dyskotece i konkursach przygotowanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami. Wszystkim uczniom klas pierwszych gimnazjum życzymy wytrwałości i sukcesów na nowym etapie ich  edukacji.

                                                                                      Wychowawcy klas pierwszych

×

×

Przejdź do góry