Herb

Wieści z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach

Ikra nadal z ikrą

Po całorocznej pracy w 2015 r.oku nadszedł czas na podsumowanie i mimo że to nie koniec zawodów w jakich przyjdzie nam uczestniczyć, to Okręgowe Opolskie Zawody Rzutowe dobiegły końca. 19 września 2015 roku w Stanicy Wędkarskiej Koła PZW Małapanew Ozimek odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu rzutowego za 2015 rok.

Ikra nadal.. opolskie 1 miejsce ;_-) kozienice 2015.jpeg

Do GP zaliczane były zawody:
     1. Zawody Halowe Ozimek
     2. Zawody Halowe Gogolin
     3. Mistrzostwa Okręgu Krapkowice   
     4. Zawody Rzutowe Pokój
     5. Zawody Rzutowe Grodków

Do punktacji wybrane zostały 4 najlepsze wyniki z 5 zawodów. Domaszowice reprezentowała drużyna Ikry Casting Club w składzie: Zuzanna Kulesa kat U14 i Filip Bodzioch kat U12. Wyniki jakie osiągnęła drużyna są zadziwiające, zwłaszcza Filipa, nie jest już uczniem naszej szkoły ale reprezentuje i trenuje  w naszej Ikrze.

Ikra.. pokój (Copy).jpeg

Przedstawiam poniżej wyniki sumujące wszystkie zawody 2015 roku.

NAJLEPSI ZAWODNICY TO:

KATEGORIA U - 12
1. Marek Kwieciński (Małapanew Ozimek)
2. Kacper Oleksy (Otmuchów)
3. Filip Bodzioch (Ikra Domaszowice)

KATEGORIA U - 14
1. Zuzanna Kulesa (Ikra Domaszowice)

2. Dawid Sieradzki (Namysłów Miejskie)
3. Marcin Borowiec (Otmuchów)

Należy także wspomnieć, że zawodniczka  Zuzanna Kulesa powołana do Rzutowej Kadry Opolskiej reprezentuje swoje województwo, swoją gminę Domaszowice oraz swoją szkołę na arenie krajowej podczas Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Wędkarskich. Duma jeszcze większa rozpiera gdy nasi rzutowcy wygrywają w rywalizacji z najlepszymi w kraju, bowiem drużyna reprezentująca Opolszczyznę w roku 2015 w składzie: Zuzanna Kulesa (Ikra Domaszowice), Wojciech Osada, Marek Kwieciński (Małapanew Ozimek) po 2 turach Ogólnopolskich Olimpiad (w Kielcach i Kozienicach k.Warszawy) zajmuje 1 miejsce. Dla przypomnienia konkurencje na olimipadach to: 1. Trójbój wędkarstwa rzutowego 2. Test wiedzy ekologiczno-wędkarskiej 3. Test zręcznościowy rzut zanętą do celu 4. Zawody spławikowe czyli łowienie ryb w praktyce.  Już za 2 tygodnie okaże się, czy pozostaniemy przy wywalczonym do tej pory złocie. Ostatnia z tegorocznych olimpiad rozegrana zostanie w Toruniu 8-11 października. Trzymajmy więc kciuki za naszą  opolską młodzież. A tymczasem gratulacje i wielkie brawa za dotychczasowe tegoroczne sukcesy Ikra. Nie było łatwo, przyszły także trudne chwile zniechęcenia i poddania. Ale ….. „Nieważne ile razy upadniesz, ważne ile razy wstaniesz i pójdziesz dalej” .  Więc działamy dalej ;-)

 Anna Kulesa 

Ikra.. ozimek pods.cyklu (Copy).jpeg

*** 

Dzień pieczonego ziemniaka

Dzień pieczonego... (Copy).jpeg

23 października 2015 roku w Zespole Gimnazjalno - Szkolnym w Domaszowicach uczniowie Szkoły Podstawowej świętowali „Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Od porannych godzin w świetlicy szkolnej wykonywano pieczątki, jeże z ziemniaków oraz portrety naszego bohatera dnia. Po zajęciach lekcyjnych przy pięknej pogodzie uczniowie wraz z opiekunami świetlicy udali się na boisko szkolne, gdzie odbywała się cała impreza.  Rozpoczęto od historii ziemniaka, uczniowie wysłuchali na ten temat bajki. W międzyczasie pan woźny przygotował ognisko, w którym już piekły się przygotowane przez uczniów ziemniaki. Przy cieple ognia bawiono się, śpiewano, rozwiązywano quizy oraz uczestniczono w konkurencjach sportowych, w tym w slalomie z ziemniakiem na łyżce. Na koniec spotkania każdy mógł poczęstować się upieczonym ziemniakiem.

Kamila Zapalska

Dzień pieczonego.. (Copy).jpeg

***

„My z niego ”

29 września 2015 roku w Zespole Gimnazjalno –Szkolnym w Domaszowicach uczniowie przygotowali apel poświęcony 76 rocznicy Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Odśpiewano Hymn Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie recytowali wiersze o postawie Polaków wobec niemieckiego okupanta. Poinformowali zebranych, że ta podziemna Rzeczypospolita była ostoją ducha narodu, znakiem nadziei na zwycięstwo, wspaniałą szkołą aktywności obywatelskiej. Mimo śmiertelnego zagrożenia ze strony okupantów jego działalność się rozwijała. Wykraczała poza walkę zbrojną, sabotaż i dywersję. Utrzymywano stały kontakt z rządem na wychodźstwie. Powstał konspiracyjny parlament, prowadzono konspiracyjne szkolnictwo, działały podziemne teatry i estrady, nadawała rozgłośnia radiowa. Symbolem walki zbrojnej była kotwica – znak Polski Walczącej, który w czasie okupacji niósł wiarę w niepodległość, a postawa żołnierzy Armii Krajowej dawała świadectwo, że państwo polskie wciąż istnieje. Winniśmy im pamięć ponieważ od pierwszych dni okupacji stanęli w obronie najważniejszych wartości rozpoczęli walkę o niepodległą Polskę. Bezimienni rodacy, którzy zginęli podczas II wojny światowej dali świadectwo, że państwo polskie wciąż istnieje, uczniowie minutą ciszy uczcili ich pamięć. Do dzisiaj spuścizna Polskiego Państwa Podziemnego to narodowa duma, godność i niezależność. 

Halina Dutkiewicz

***

Ślubujemy !

„Nauka jest jak niezmierne morze.
Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.
Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz.
Ucz się tylko, co jest sił w Tobie, żeby jej zakosztować”.

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”

20 października 2015 roku w Zespole Gimnazjalno - Szkolnym w Domaszowicach odbyło się pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor Bożeny Hendrysiak, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Domaszowicach. Uczniowie klas pierwszych powtarzając za Panią Dyrektor przyrzekali w obecności rodziców, wychowawców, uczniów starszych klas oraz nauczycieli następującymi słowami:

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę! Będę starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

Każdy uczeń, który został oficjalnie pasowany przez Panią Dyrektor na ucznia kasy pierwszej, otrzymał powinszowania, a także pamiątkowy dyplom, wręczany przez wychowawcę.
Po części oficjalnej uczniowie klas pierwszych zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Swój program artystyczny rozpoczęli wspaniałą piosenka pod tytułem „Ślubujemy”. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po programie artystycznym udali się wraz z wychowawcami i rodzicami do klas, gdzie składali swój odcisk palca w kronice szkolnej. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. Pierwszak - jak to dumnie brzmi!

Kamila Zapalska

Ślubuję (Copy).jpeg

***

Wycieczka do Warszawy

Uczniowie Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego w Domaszowicach wraz z opiekunami Haliną Dutkiewicz, Jadwigą Lewicką, Zdzisławą Michtą i Kornelem Żurkiewiczem dnia 15 października 2015 byli na wycieczce w Warszawie. Odwiedzili najstarszą zabytkową nekropolię stolicy – Powązki. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych na Powązkach jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Część z nich spoczęła w założonej ”Alei Zasłużonych”. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowiadań pani przewodnik, następnie zapalili znicze na mogiłach: Batalionu Zośka - bohaterach "Kamieni na szaniec”, Polskiego Państwa Podziemnego, a także tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Uczniowie przeszli aleją zasłużonych, zatrzymując się przy nagrobkach: profesora Religi, Bartoszewkiego, Siemona, Dejny, Górskiego, Skolimowskiej i wielu innych.                           

Zwiedziliśmy także stolicę; Zamek Królewski, Rynek, Stare miasto, Plac Piłsudzkiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki. Następnie przeszliśmy do Centrum Nauki Kopernika, w którym uczniowie z fascynacją brali udział w zajęciach, odkrywając świat nauki poprzez doświadczenia: lustra przeniosły do świata symetrii i matematycznej precyzji. Pojedynek mistrzów pokazał różnice miedzy prądem stałym i przemiennym. Mieliśmy okazję zobaczyć Teatr Robotyczny, sekrety kartonowej rakiety, tory magnetyczne, elektrony w akcji, szklaną harfę, strefę światła, akwaporynę i wiele innych atrakcji.  

Halina Dutkiewicz 

×

×

Przejdź do góry