Herb

Dożynki Gminne anno Domini 2015

Na początek nieco historii. Zwyczaj dożynek, praktykowany w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

IMG_8180 (Copy).jpegIMG_8181 (Copy).jpeg

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje. W późniejszym okresie to największe tradycyjne święto okresu letnio-jesiennych zbiorów, urządzane było zawsze w niedzielę, jakiś czas po ukończeniu żniw. Stanowiły one relikt dawnych zwyczajów o charakterze magicznym, mających zapewnić urodzaj na przyszły rok. Zakończenie żniw miało też swą uroczystą oprawę w świątyni. W każdym kościele parafialnym święcono obrzędowe pieczywo oraz wieńce dożynkowe wykonywane przez wytypowane wcześniej okoliczne wsie. Wieńce miały dość różnorodne kształty, zazwyczaj były zakończone w formie krzyży, hostii, kielichów i koron. Dożynki zmieniając swój charakter w latach 80. XX wieku, pozostały świętem rolników o charakterze dziękczynnym (religijnym) i odbywają się na Jasnej Górze. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Współcześnie podziękowania za plony składane są chrześcijańskiemu Bogu i Matce Bożej. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, po czym odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

IMG_8134 (Copy).jpeg

Tegoroczne dożynki w Gminie Domaszowice odbyły się w dniu 8 września. Jak zawsze największe obawy związane były z pogodą, ale ta tym razem wręcz rozpieszczała, co przełożyło się z pewnością na ilość uczestników i atmosferę w trakcie trwania uroczystości. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach, którą odprawił proboszcz parafii Siemysłów ks. Piotr Bałtarowicz. W trakcie jej trwania grała orkiestra dęta z Byczyny. W trakcie mszy poświęcony został chleb, którym później częstowali Starostowie Dożynek - pani Iwona Klimek i pan Jarosław Łaźniowski.

IMG_8149 (Copy).jpeg

Anna Sobas  – starościna dożynek.  Mieszkanka Gręboszowa, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Gręboszowie. Sołtys sołectwa Gręboszów. Z mężem Grzegorzem  prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 hektarów. Zajmują się produkcją roślinną – uprawą zbóż, kukurydzy i rzepaku. Wychowują trzech synów Dawida, Szymona i Bartosza.

Józef Walas – starosta dożynek. Mieszkaniec wsi Włochy. Przewodniczący Rady Powiatu Namysłowskiego Izby Rolniczej. Sołtys sołectwa Włochy. Wspólnie z żoną Heleną i synami Piotrem i Pawłem  prowadzi rodzinne 120 hektarowe gospodarstwo rolne. Specjalizują się w produkcji roślinnej i hodowli bydła mięsnego.

Po mszy Wójt Gminy Zenon Kotarski przywitał zebranych gości dożynkowych. Przypomniał jak ciężką, ważną i jednocześnie niedocenianą jest praca rolnika. Podziękował za nią i życzył wszystkim zgromadzonym przyjemnej zabawy.

IMG_8162 (Copy).jpeg

Na uroczystości dożynkowej nie mogło zabraknąć występu jedynego niestety zespołu ludowego działającego na terenie naszej gminy tj. zespołu „Tęcza” ze Strzelec.

Kolejnym tradycyjnym akcentem dożynek był konkurs koron dożynkowych, przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych wsi Gminy Domaszowice. Wszystkie były piękne, ale najpiękniejszą okazała się korona przygotowana przez mieszkanki Włoch, na II miejscu znalazła się korona wsi Domaszowice, III miejsce przypadło w udziale koronie z Gręboszowa. Pozostałe nagrodzono wyróżnieniami.

IMG_8217 (Copy).jpegIMG_8212 (Copy).jpegIMG_8242 (Copy).jpegIMG_8356 (Copy).jpeg

Swoimi zdolnościami, zarówno wokalnymi, jak i tanecznymi mieli okazję pochwalić się także wychowankowie i uczniowie placówek oświatowych z terenu Gminy Domaszowice tj. przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem i Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach. Wszystkie występy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności.

W trakcie ich trwania, tradycyjnie już, goście dożynkowi mogli degustować przysmaki z tzw. wiejskiego stołu, na którym znalazły się  m.in. ciasta upieczone przez panie z kół gospodyń wiejskich i wiele innych specjałów kojarzących się z polską wsią.

W międzyczasie na plac wjechali członkowie klubu motocyklowego z Namysłowa – ich przyjazd wzbudził zainteresowanie choćby z powodu hałasu jaki zrobili, ale oczywiście charakterystyczne stroje i same motory wzbudziły największa ciekawość.

Kolejny występ należał do zespołu Pop Marlej, w którym, co pewnie nie wszyscy wiedzą, gitarzystą jest nasz kolega z Urzędu Gminy Domaszowice  Janusz Tryk.

Swoimi umiejętnościami tanecznymi pochwaliły się dzieci ze szkoły tańca towarzyskiego Dance Center Mariusza Mierzwy w Kluczborku. Zapewne po tym występie niejedna dziewczynka i niejeden chłopiec odkryli w sobie chęć do nauki tańca, a wielu dorosłych żałuje, że tak tańczyć nie potrafią, ale nigdy nie jest za późno…

Taniec Zumba w wykonaniu pani Katarzyny Lewandowskiej i Jej zespołu cieszył się największym uznaniem  i zainteresowaniem ze strony dzieci, nie mniej i dorośli podziwiali kondycję tancerek.

IMG_8406 (Copy).jpegIMG_8417 (Copy).jpeg

Gwiazdą wieczoru był zespół Mirami, na występ którego przybyły prawdziwe tłumy. Dziewczyny okazały się być bardzo sympatyczne i oprócz widowiskowego występu znalazły czas na zdjęcia i autografy dla swoich fanów. Mimo, iż niewiele mówią po polsku, w naszym języku podziękowały Wójtowi Zenonowi Kotarskiemu za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Po występie Mirami na gości dożynkowych czekała kolejna atrakcja w postaci pokazu sztucznych ogni, który był wyjątkowo widowiskowy.

Późnym wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem Shrwood, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i trwała do północy.

W trakcie dożynek dla dzieci i dorosłych były dostępne stoiska gastronomiczne oraz dmuchane zabawki typu zjeżdżalnie. Każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.

Tegoroczne dożynki były na pewno bardzo udane. Pogoda była nad wyraz łaskawa, co z pewnością sprawiło, że w uroczystości wzięło udział tak wiele osób, zarówno mieszkańców Gminy Domaszowice, jak i okolic. Nie można jednak umniejszać roli samej organizacji imprezy, bo ta również była bardzo dobra. Byłoby wspaniale gdyby przyszłoroczne dożynki były równie udane, albo jeszcze lepsze.

Przy okazji podsumowań serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy z przyjemnością wspominać dożynki gminne w Domaszowicach 2013. Nie sposób wymienić wszystkich, a żeby kogoś nie pominąć słowa podziękowania dla każdego, kto przyczynił się do organizacji imprezy; szczególne dla sponsorów, gdyż bez ich wsparcia wiele rzeczy nie mogłoby być zrealizowanych:

 1. „Ferma-Pol” Sp. z o.o. Zalesie
 2. Bank Spółdzielczy Namysłów
 3. Fabryka Imprez SHERWOOD Opole
 4. Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych „EKOWOD” Sp. z o.o. Namysłów
 5. Zakład Energetyki Cieplnej  Sp. z o.o. Namysłów
 6. Zakład Usług Leśnych „Klon” Adam Czekaj – Polkowskie
 7. Andrzej Szrom– Domaszowice
 8. Krzysztof Różański – „Hand-Rol” – Import Eksport Maszyn Rolniczych
 9. Bożena i Krzysztof Różańscy – Gospodarstwo rolne Strzelce
 10. Jastrzębskie Gospodarstwo Rolne „Jaspol” Sp. z o.o.  Jastrzębie
 11. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BEGA” Podgórski Grzegorz Opole
 12. Zakład Stolarski Usługi i Produkcja Tadeusz Kwinta – Wierzbica Górna
 13.  Przedsiębiorstwo Rolne „AGRO-FERM” –Wierzbica Górna
 14. Zaopatrzenie Budownictwa „Efekt” Sp. z o.o. -  Domaszowice
 15.  „WELDI” Paweł Biały – Oleśnica
 16. Jan Nowak – Polkowskie
 17. „Restauracja pod Winogronami” Zbigniew Kożuchowski Wołczyn
 18. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Namysłów
 19. Lesław Chort „Lech-Instal” Myśliborzyce
 20. Dziedzic Władysław – MEBLE Sp.  z o.o. – Namysłów
 21. Agencja Reklamowa Monika Markowska Namysłów
 22. „AGROPLON” Małgorzata Wołczańska – Głuszyna
 23. Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „EURO–KAM”  K. Musiałek – Skałągi
 24. Łączańskie Przedsiębiorstwo Rolne IKAB-ROL -  Łączany
 25. Działalność Handlowo-Gastronomiczna Danuta Górniak Namysłów
 26. Przedsiębiorstwo „Domel” s.c. R.Z. Pawłowski Domaradz
 27. Jarosław Olszewski „OLBUD” – Namysłów
 28. Józef Lech Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Markotowie
 29. Jerzy Lech Przedsiębiorstwo Rolne „Kłos” Sp.z o.o. w Krzywiczynach
 30. Kazimierz Garbowski Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej „Agrołan” Sp.z o.o. Komorzno
 31. Eugeniusz Siwiela Zakład Diagnostyki Pojazdów Mechanicznych Wołczyn
 32. Tomasz Libera Zakład Handlowo Usługowy „Tomex” Wołczyn
 33. Leszek Culic „Culic” Hurtownia Artykułów Przemysłowych Wołczyn
 34. Janusz Mazurkiewicz Masarnia GS „Samopomoc Chłopska” Wierzbica Górna
 35. Wanda Łuczyńska Zakład Zdobienia Szkła Wołczyn
 36.  „Efekt” Domaszowice
 37. Stefan Ścieszka Przedsiębiorstwo Handlowo Promocyjne „Agroefekt” Sp. z o.o. Syców
 38. Apteka Amicus Dorota Idzi Domaszowice
 39. Krystyna Fulas GS „Samopomoc Chłopska” Wołczyn
 40. Józef, Sylwester, Jolanta Maryniak Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Sp. j. Rychtal
 41. „Lesaffre” Bio-Corporation Polska SA Wołczyn
 42. Urszula Sarnicka Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „MELTECH” Kluczbork
 43. Antoni i Małgorzata Kubot  KUBOT Sp.j.
 44. "Gaja" s.c. Skład Materiałów Budowlanych
 45. Stacja Paliw Wierzbica Górna
 46. Tomasz Biłyk „Faber” Namysłów
 47. Bogusław Ambroszewski Wołczyn
 48. Janusz Mazurkiewicz Wierzbica Górna
 49. Franciszek Jamrozek Domaszowice
 50. Antoni Kubot Trzcinica
 51. Grzegorz Podgórski Opole
 52. Dorota, Jacek Wargowie Siemysłów
 53. Wojciech i Piotr Matusiakowie Ogrodnictwo Gręboszów
 54. Małgorzata Polak Ogrodnictwo Domaszowice
 55. Mirosław Bilski Kluczbork
 56. Adam Tomalkiewicz Kępno
 57. Andrzej Kaniowski Brzeg
 58. Adam Błaszczykiewicz Wołczyn
 59. Jacek Mazur Wierzbica Górna
 60. Jan Dubrownik
 61. Tadeusz Sołtysiak
 62. Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych – Brzeg
 63. „Neustein” s.c. projekty wodno – kanalizacyjne
 64. MK Projekt – Biuro Projektowo Budowlane Namysłów
 65. Firma Impra – Mirosław Mularczyk z Kluczborka
 66. Dorota Chariza – Namysłów
 67. Mateusz Czyrski – „Sani Trans”
 68. Śląskie Przedstawicielstwo Techniczno – Budowlane – Kluczbork
 69. Daniel Sobas – Gręboszów
 70. Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Dro Deal” Kluczbork
 71. Solano Sp. z o.o. Wrocław
 72. Krzysztof i Edward Tarnopolscy – Piekarnia Domaszowice
 73. Grzegorz Ilnicki – Sklep „Wojtek” Domaszowice
 74. Jan i Zbigniew Stasiakowie – sklep spożywczy w Domaszowicach
 75. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Bruny
   
×

×

Przejdź do góry