Herb

Wieści z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach

W Domaszowicach siatkówka na medal !

Siatkówka to gra zespołowa, która króluje w Zespole Gimnazjalno -Szkolnym w Domaszowicach a kolejne sukcesy tylko dopingują do dalszej pracy uczniów i nauczycieli. Po wygranych meczach półfinałowych w ramach Wojewódzkich Igrzysk LZS Szkół Wiejskich apetyty na podium były duże. Zawodnicy jeszcze aktywniej uczestniczyli w treningach, nauczyciele dopracowywali taktykę gry, ale wszyscy zdawali sobie sprawę, ze muszą grać. Przed finałami  potrzebowaliśmy udziału w jakiś zawodach, turniejach, meczach.

Chłopcy z Gimnazjum wygrali Zawody Powiatowe w piłce siatkowej, pokonując PG nr 2 Namysłów i  PG 1 Namysłów a dziewczęta doskonaliły swoją grę uczestnicząc w Turnieju Piłki Siatkowej w Sycowie.

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej  zagrały w Zawodach Półfinałowych SZS w mini piłce siatkowej. Wygrały ze szkołami z Opola, Paczkowa i Baborowa i również awansowały do finału. Po tych wszystkich meczach wiedzieliśmy już, ze jesteśmy przygotowani do najważniejszych zawodów.

Wyniki zawodów finałowych Wojewódzkich Igrzysk LZS Szkół Wiejskich                         

Zawody finałowe w mini piłce siatkowej chłopców rozegrane w Graczach.

I miejsce Mistrzowie Województwa -  SP Domaszowice                                                           

II miejsce – SP Kowale                                                                                                               

III miejsce - SP Łubniany                                                                                                                    

IV miejsce – SP Dytmarów                                                                                                     

Skład drużyny: Trzeciak  K, Hanuszewicz S, Stanek T, Ilnicki W, Cyliowski M., Niezgoda K, Stanek M,  Strugacz P, Denisiewicz J,                                                                             

Zawody finałowe  w mini piłce siatkowej dziewcząt rozegrane w Domaszowicach.

I miejsce  Mistrzowie Województwa – SP Domaszowice

II miejsce  - SP  Łubniany                                                                                                                

III miejsce - SP  Zimnice Wielkie                                                                                                 

IV miejsce - SP Dytmarów                                                                                                      

Skład drużyny :Sarnicka H, Dobrzańska J, Bodzioch K, Dąbrowa K, Bursakowska M, Kaczorkiewicz R, Henrych N, Nowak K, Witoś A, Jarosz O,.                                         

Zawody finałowe w  piłce siatkowej chłopców rozegrane w Domaszowicach

I miejsce - PG Gracze                                                                                                                 

II miejsce  - PG Domaszowice                                                                                                

III miejsce -  PG  Rudniki                                                                                                                      

IV miejsce -  PG Walce                                                                                                       

Skład drużyny : Gibas P, Bogacz B, Klimek P,  Sapieja K, Witoś K, Gromala M, Nowicki P, Bednarczuk P, Samiec P, Konstanciuk S, Henrych D.                                                                 

Zawody finałowe w piłce siatkowej dziewcząt rozegrane w Graczach

I miejsce - PG Gracze                                                                                                                        

II miejsce  - PG Domaszowice                                                                                                            

III miejsce - PG  Lisięcice                                                                                                                   

IV miejsce – PG Biadacz                                                                                                           

Skład drużyny : Pukała A, Trzeciak I, Gołyska K, Wojnarowska P, Dobrzańska A, Wronka N, Wronka W, Kowalewska , Ryś O, Lew M.                                                                  

Zawodnicy LUKS  „Młodzik” świętowali zdobycie w Mistrzostwach Województwa dwóch złotych medali w mini piłce siatkowej i dwóch srebrnych w piłce siatkowej. Nikt nie spodziewał się, że czeka nas jeszcze jeden wielki sukces.

W Mistrzostwach Województwa organizowanych przez  Szkolny Związek Sportowy w Kędzierzynie Koźlu nasze młode zawodniczki zdobyły w mini piłce siatkowej brązowy medal, wygrywając w pięknym stylu ze SP 19 Kędzierzyn Koźle.                                   

Wyniki finału:                                                                                                                                

I miejsce SP 11 Kędzierzyn Koźle                                                                                              

II miejsce SP 2 Nysa                                                                                                                      

III miejsce SP Domaszowice                                                                                                            

IV miejsce SP 19 Kędzierzyn Koźle                                                                                          

W ramach Wojewódzkich Igrzysk LZS Szkół Wiejskich  zakończyły się gry zespołowe, Szkoła Podstawowa zdobyła już 196 punktów a Gimnazjum  176 punktów.                               

Przed nami kolejne zmagania tym razem lekkoatletyczne. Jesteśmy gotowi na systematyczne  treningi, patrzymy tylko z niepokojem na pogodę.

Opiekunowie siatkarzy i siatkarek

Halina, Jan Kwaśniccy

Wieści z ZGS - W Domaszowicach siatkówka ..I miejsce, SP Domaszowice, chł..jpegWieści z ZGS - W Domaszowicach siatkówka .I miejsce, SP Domaszowice, dz..jpegWieści z ZGS - W Domaszowicach siatkówka .II miejsce, PG Domaszowice, chl..jpegWieści z ZGS - W Domaszowicach siatkówka .II miejsce, PG Domaszowice, dz..jpeg

Marzec 2015 miesiącem języka angielskiego

W marcu 2015 roku odbyło się aż 5 konkursów, w których uczniowie Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach mogli wykazać się swoimi umiejętnościami z języka angielskiego, a także wiedzą oraz pomysłowością. Konkursy były zróżnicowane pod względem tematycznym i dlatego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Jako pierwszy odbył się Ogólnopolski Konkursu Galileo 2015, w którym wzięli udział uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. „Podstawówkę” reprezentowali Maciej Sarnicki, Żaklina Nowak, Hanna Sarnicka oraz Emilia Matuszek, natomiast gimnazjum: Zuzanna Świstak, Wiktoria Łaźniowska Wiktoria Wronka oraz Dawid Zawierucha.  Następnie uczniowie mogli wykazać się wiedzą o Św. Patryku w konkursie klasowym zorganizowanym z okazji obchodów dnia tego świętego. Konkurs polegał na rozwiązywaniu testów, których wyniki były  podliczone jako średnia ważona klas biorących udział w konkursie. Klasa, która uzyskała najwyższą średnią ilość punktów zdobywała pierwsze miejsce. W kategorii klas I-III najlepsza okazała się klasa III, drugie miejsce zajęła klasa II, a na najniższym „stopniu podium” stanęła klasa I B. Tuż za podium sklasyfikowano klasę I A.

Kolejnym konkursem, który odbył się w marcu był konkurs „English Around Us”, w którym uczestnicy mieli za zadanie znaleźć jak najwięcej słów angielskich w swoim otoczeniu, umieścić je i przetłumaczyć na wykonanych plakatach. W kategorii klas I-III najbardziej ciekawą pracę zaprezentowała Amelia Konarska. Tuż za nią uplasowana została Martyna Nowak, a za nią stanęła Iga Rudnicka. Praca Krystiana Konarskiego otrzymała natomiast wyróżnienie. W kategorii klas IV-VI komisja w składzie Joanna Gołębiowska oraz Weronika Balicka-Strajch najlepiej oceniła pracę Martyny Johan. II miejsce zajęła praca Martyny Stępień, a III Wojciecha Ilinickiego. W konkursie wyróżniono również pracę Borysa Puszczewicza.                                               

W końcówce marca odbyły się kolejne dwa konkursy. W pierwszym z nich uczniowie mogli wykazać się zdolnościami recytatorskimi, a najlepsi mieli okazje zaprezentować się podczas kolejnego etapu konkursu w Wierzbicy Górnej. Komisja w składzie: Jolanta Bogacz, Iwona Nawolska, Kamila Zapalska, Joanna Gołębiowska oceniała opanowanie tekstu, poprawną wymowę, oraz dykcję. Największymi umiejętnościami wykazał się Oskar Droździel, który zajął I miejsce. Kolejne pozycje zajęły Zuzanna Maziarz – II miejsce oraz Maciej Sarnicki – III miejsce. W kolejnym etapie w Wierzbicy Górnej wyróżnienie wywalczyła uczennica naszej szkoły Zuzanna Maziarz.  Jako ostatni odbył się Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną w języku angielskim. W kategorii klas I-III za najpiękniejszą kartę uznano pracę Amelii Kustry. Kolejne miejsca na podium zajęły Martyna Nowak oraz Nicola Nowak. W kategorii klas IV-VI najlepszą okazała się praca Marleny Stępień. Drugie miejsce zajęła Oliwia Jarosz, a trzecie Emilia Matuszek.

Laureaci konkursów oraz wyróżnieni uczestnicy zostali nagrodzeni w czasie uroczystego apelu w dniu 31 marca 2015 roku podczas którego, Pani Dyrektor Albina Kotarska wraz z organizatorką konkursów Panią Joanną Gołębiowską wręczyły wszystkim pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Konkurs na Doświadczenie Fizyczne

„Fizyka doświadczeniem stoi” pod takim hasłem w ZGS w Domaszowicach w dniu 14.05.2015 r. odbyła się kolejna edycja Konkursu na Doświadczenie Fizyczne na etapie szkolnym. W konkursie wzięło udział 7 zespołów uczniowskich w sumie 13 uczniów. Prezentowane doświadczenia były ciekawe i widać w nich było wkład pracy uczniowskiej. Komisja w składzie: Joanna Barszcz, Ewa Walczak-Janki i Kornel Żurkiewicz miała twardy orzech do zgryzienia, by wyłonić zwycięzców. Jury kierowało się następującymi kategoriami: pomysłowość przy projektowaniu doświadczenia, elegancję wykonania doświadczenia, wiedzę ogólną z danego zakresu fizyki, umiejętność posługiwania się językiem fizyki, utrzymanie się w limicie czasowym przeznaczonym do prezentacji.

Ostateczny werdykt wygląda następująco:

l miejsce - Katarzyna Czuczwara i Sylwia Hanuszewicz  z kl. III b , które zaprezentowały doświadczenie  „ Pływająca kula oleju”,

II miejsce przyznano Zuzannie Kulesie z kl. I a, która pokazała „Wysychający ocean”,

III miejsce zajęły Wiktoria Łaźniowska i Izabela Trzeciak z kl. II a, uczennice zaprezentowały „Jak przebić balon, żeby nie pękł?”.

Komisja przyznała również wyróżnienie dla Oliwii Droździel i Dawida Zawieruchy z kl. II a za „Lewitującą w CO2 bańkę mydlaną”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym, który odbędzie się w Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Namysłowie.

Joanna Barszcz

 

„A z wierszy napisanych chyba ten nie umrze,

co nie bał stać się prawdą lub stał się muzyką.”

           Ks. Jan Twardowski

Konkurs recytatorski

13 maja 2015 w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach odbył się konkurs recytatorki z cyklu „Wielkie Osobowości”. W tym roku uczniowie recytowali wiersze ks. Jana Twardowskiego z okazji 100 rocznicy urodzin tego poety oraz wiersze papieża Jana Pawła II. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży naszej szkoły. Pieczę nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała komisja w składzie: wicedyrektor Albina Kotarska, Renata Majewska oraz Ewa Wojtowicz. Organizatorami konkursu były nauczycielki języka polskiego Iwona Nawolska, Jolanta Bogacz oraz Ewa Wojtowicz. Wśród recytujących jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

szkoła podstawowa:                                                                                                                            

I miejsce Joanna Federkiewicz kl. 4                                                                                                    

II miejsce Wiktoria Wasiak kl. 6a                                                                                                         

III miejsce Klaudia Nowak kl. 6b                                                                                             

wyróżnienie Małgorzata Leszczyk kl. 4

gimnazjum:                                                                                                                                    

I miejsce Małgorzata Kleczyńska kl. 2b

II miejsce Zuzanna Świstak kl. 1b                                                                                             

III miejsce Magdalena Nieśpiałowska kl.2 b                                                                               

wyróżnienie Zuzanna Kulesa kl. 1a                                                                                          

Gratulujemy zwycięstwa i poziomu, w jakim zostało ono osiągnięte.

                                                                                                     Jolanta Bogacz

To już 20 raz…

Finał XX „CORRIDY ORTOGRAFICZNEJ” w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach  rozpoczęła śpiewana przez uczniów piosenka:

„Corrida, corrida to  walka z bykami, to także zabawa - poznajcie ją sami.

Bo byki, to groźne są czworonogi. To także i błędy, kolego nasz drogi.

Więc walczmy, więc walczmy, więc walczmy dziś z bykami.

By pisać poprawnie, cel sobie stawiamy”.

Otwarcia imprezy dokonała wicedyrektor Albina Kotarska, która przed 20 laty zainicjowała corridę ortograficzną w szkole jako całoroczne zmagania uczniów z ortografią. Podsumowaniem pracy w każdym roku było dyktando, w którym brali udział najlepsi z ortografii uczniowie  od IV klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum.  Dyktando było też przepustką do finału , gdzie  walczono o tytuły: Mistrza, I  i II Wicemistrza  oraz I  i II Asystenta Mistrza Ortografii.

W ciągu 20 lat wielu uczniów uczestniczyło w corridzie ortograficznej. Około 700 pisało trudne dyktanda. Mieliśmy 300 finalistów i 20 mistrzów ortografii – dwukrotnie w finale najlepsza była uczennica klasy IV, której udało się pokonać gimnazjalistów.

Padały dziś słowa o małym jubileuszu „Corridy”, o ważnej  umiejętność wyrażania swoich myśli w mowie a szczególnie w piśmie. Przytoczono piękne słowa Janusza Korczaka:

„Błąd w mowie to jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać to znaczy krzywdzić swoją mową wszystkich, którzy ją zbudowali”.

Piękna dekoracja, rozśpiewana widownia, komisja konkursowa gotowa do pracy i … trochę przestraszeni uczestnicy finału: Wiktoria Wronka III a, Katarzyna Czuczwara III b, Patrycja Wojnarowska II a, Anna Konstanciuk VI a, Nicola Matkowska II b, Izabela Trzeciak II a, Karolina Dąbrowa VI b, Kamila Bodzioch VI a, Oskar Droździel VI b, Małgorzata Kleczyńska II b, Wiktoria Łaźniowska II a, Emilia Kurek V, Joanna Federkiewicz IV, Laura Nowak II b, Roksana Kaczorkiewicz VI b (kolejność według wyników dyktanda).

Zaczęło się. Padają trudne pytania.

Jak zapisać: jeż biało brzuchy, żółw ostrogrzbiety , hoży juhas, wehikuł przybyszów, żywo i trwożliwie komentowali, humorzasta czy chwiejna, walczące sufrażystki, fluorescencyjne esy-floresy, stworzyła kolaż, spod przymrużonych oczu, regulowana ościeżnica czy higroskopijny bandaż?

Co to jest na przykład: hipokryzja , grylaż, czeremcha, mahoń, wataha, hreczka, hipoteka, ostróżka? 

Poziom emocji wzrasta. Niektórych uczniów – torreadorów pokonał niewielki „byk”. Bo jak  i kiedy zapisać homofony: kąt – kont, krzyk- kszyk, kolaż – kolarz, bódź – budź, chorzy – hoży, czół – czuł, darz – dasz, waż – warz czy inne?

Na trudne pytania odpowiada też „widownia”, bo po każdej serii pytań  są pytania dla niej. Na placu boju pozostają nieliczni, którzy świetnie radzą sobie w walce. I nie straszny im ani  mały żuczek z wielką żuchwą, który żarł  jarmuż, ani też bokser wagi lekkopółśredniej, który po ciosie eksmistrza wylądował nieopodal witrażu.

Dogrywka. Ostatnie zmagania i mamy zwycięzców:

Mistrz Ortografii 2015- Izabela Trzeciak II a

I Wicemistrz Ortografii 2015 - Wiktoria Łaźniowska II a

II Wicemistrz Ortografii 2015 - Patrycja Wojnarowska II a

I Asystent Mistrza Ortografii 2015 -  Anna Konstanciuk VI a

II Asystent Mistrza Ortografii 2015 - Wiktoria Wronka III a

Gratulacje !!! Zdolnych mamy uczniów. Jest czego gratulować. Niejeden dorosły „wyłożyłby się” na pułapkach ortograficznych, jakie wszędzie czyhają na nas.

Zwycięzcy otrzymali stosowne certyfikaty i upominki, będą też nagrody ufundowane przez  radę rodziców.

Albina Kotarska

Wieści z ZGS - To już 20 raz...jpeg

×

×

Przejdź do góry