Herb

Wieści ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem

***

„Czerwony Kapturek” – inscenizacja uczniowska

Wszyscy pamiętamy cenne nauki płynące z baśni naszego dzieciństwa. Warto je przypominać, dlatego w Szkole Podstawowej w Polkowskiem 12.05.2015 roku odbyło się wyjątkowe przedstawienie skierowane do wychowanków przedszkola. Spektakl  „Czerwony Kapturek”, na podstawie baśni Charlesa Perraulta, przygotowali uczniowie kl. V pod kierunkiem pani Ewy Wojtowicz. Przedsięwzięcie to miało na celu integrację przedszkolaków ze środowiskiem szkolnym, rozwijanie zainteresowań dzieci, uświadomienie im zagrożeń ze strony nieznajomych oraz poprawę bezpieczeństwa.

Najmłodsi odwiedzili szkolną klasę, która na ten czas zamieniła się w salę teatralną. Mogli oni zobaczyć przygotowaną scenografię: dom Czerwonego Kapturka, las i domek babci. Wzrok przyciągały również stroje przygotowane przez uczniów klasy V, ich rodziców oraz przez panią Ewę. Narratorem i przewodnikiem po świecie baśni był Adam Turko. W rolę Czerwonego Kapturka wcieliła się Jowita Klimek, jej mamę zagrała Zuzia Chajdukiewicz, a babcię Julka Opala. W postać wilka wcielił się Mikołaj Sałandyk, a rola dzielnego gajowego przypadła Grzesiowi Rzymskiemu. Zaproszone dzieci poznały historię Czerwonego Kapturka, uważnie słuchały przestróg, jakie udzieliła dziewczynce jej mama i śledziły jej drogę do babci. W lesie bohaterka baśni spotkała wilka i lekkomyślnie podzieliła się z nim informacjami na temat swoich planów, stanu babci i jej adresu. Sprytny wilk wykorzystał te wiadomości w złym celu, dotarł do domu starszej pani i okazał się bardzo niebezpiecznym jegomościem, zarówno dla babci, jak i dla Czerwonego Kapturka. Na szczęście w odpowiednim momencie pojawił się dzielny gajowy, który je uratował. Na zakończenie, jak to w baśniach bywa, nadszedł czas na morał. Bohaterowie naszej inscenizacji udzielili przedszkolakom pouczeń, jak mają się zachować w kontaktach z nieznajomymi. Radzili między innymi, by nie chodzić samemu w ustronne miejsca, nie udzielać obcym informacji dotyczących rodziny, czy miejsca zamieszkania oraz by nie wsiadać z nimi do auta nawet, jeśli twierdzą, że znają naszych rodziców. Dla łasuchów ważną przestrogą była ta, by nie brać słodyczy od nieznajomych osób. W naszej szkole pod opieką pań każdy przedszkolak może czuć się bezpieczny, w dodatku wszyscy znają babcię Czerwonego Kapturka, dlatego chętnie zjedli pierniczki, które dla nich przygotowała. Wieści z Polkowskiego - Czerwony...jpeg                                                                        

Po przedstawieniu nadszedł czas na konkurs powtórkowy, podczas którego najmłodsi wykazali się dużą wiedzą z zakresu baśni oraz poznanych zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki wygrały dla swojej grupy pamiątkową maskotkę wilka w owczej skórze, który ma im przypominać nauki przekazane przez starszych kolegów w przedstawieniu o Czerwonym Kapturku. Piątoklasiści zostali nagrodzeni gorącymi brawami, a po wizycie najmłodszych odegrali swoje role po raz kolejny, tym razem dla młodszych kolegów ze szkoły. Młodzi aktorzy świetnie sobie poradzili z tym zadaniem, zwłaszcza, że był to ich debiut sceniczny. Zostali bardzo ciepło przyjęci przez widownię i nagrodzeni brawami.  Mamy nadzieję, że wszyscy mali i trochę więksi będą pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi oraz wezmą sobie do serca przestrogę wilka, że „lekkomyślność źle skończyć się może”. Bawmy się zatem wesoło, mądrze i bezpiecznie. Gorące podziękowania dla uczniów klasy V za ich zaangażowanie i dobrą zabawę, a dla widowni za miłe przyjęcie. Szczególne podziękowania dla rodziców: pani Anny Opali i pani Iwony Klimek, za wkład w nasze przedsięwzięcie, piękne stroje i wsparcie.

Ewa Wojtowicz

***

Obchody Świąt Majowych w Szkole Podstawowej w Polkowskiem

W ostatnim dniu kwietnia w Szkole Podstawowej w Polkowskiem odbył się uroczysty apel z okazji Święta Pracy, Święta Flagi Państwowej oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Przyozdobieni w czerwone szarfy uczniowie zapoznali zebranych z genezą Międzynarodowego Święta Pracy. Opowiedzieli o symbolice barw narodowych i roli flagi w życiu patriotycznym Polaków na przestrzeni wieków. Uczniowie przybliżyli zebranym również tło historyczne powstania Konstytucji 3 Maja, podkreślając nowatorstwo tego dokumentu w skali europejskiej. Poza historycznymi ciekawostkami dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości dyrektor Elżbieta Idzi poprosiła, by uczniowie powtórzyli, jakie święta są przed nami i w jakich dniach je obchodzimy. Zebrane dzieci świetnie zapamiętały usłyszane informacje i oczywiście poprawnie odpowiedziały na pytania. Pani Dyrektor pogratulowała im wiedzy i życzyła wszystkim miłego wypoczynku w czasie świąt.

                                                                                                                             Ewa Wojtowicz

Wieści z Polkowskiego - Obchody Świąt Majowych.jpeg

***

Obchody  Święta  Unii  Europejskiej

Miesiąc maj jest dla Polski ważnym okresem, gdyż 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła w szeregi państw Unii Europejskiej, natomiast 9 maja to święto Unii obchodzone na pamiątkę utworzenia pierwszej europejskiej wspólnoty - Wspólnoty Węgla i Stali. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem również uczciły ten dzień w wyjątkowy sposób. Członkowie „Kółka Europejskiego”  pod nadzorem Eweliny Hruszowicz-Stanek, przygotowały prezentację multimedialną mającą na celu przybliżenie najważniejszych zagadnień związanych z Unią Europejską tj. : czym jest Unia, kto sprawuje nad nią pieczę, symbole, hymn oraz najważniejsze korzyści płynące z członkostwa we wspólnocie. Po prezentacji uczniowie przedstawili zabawną inscenizację, dzięki której mogliśmy poznać ciekawostki i zwyczaje państw Unii. Wszystkim uczniom nie tylko ten dzień, ale także zdobyta wiedza pozostaną na długo w pamięci.

                                                                                                   Ewelina Hruszowicz-Stanek

Wieści z Polkowskiego - Obchody święta Unii...jpeg

***

Ziemia - Nasz Dom


Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak,    aby starczyło dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole, które odbyły się 27.04.2015r. Organizatorki –  Mirosława Mentek i Lidia Brus przygotowały z tej okazji wiele atrakcji, a w obchody Dnia Ziemi włączyły się wszystkie klasy. Najpierw uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Smutna Ziemia”, podczas którego dowiedzieli się, jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne domy oraz co ją niszczy i zatruwa . Następnie uczniowie kl. I, w krótkim montażu słowno muzycznym, wyjaśnili wszystkim, co to jest recykling i jak należy segregować odpady. Wiele emocji wśród dzieci wzbudziła akcja ekologiczna „Listy dla Ziemi”. Uczniowie mieli na specjalnie przygotowanych kartkach napisać listy skierowane do naszej planety. Na zakończenie obchodów wszyscy zgodnie wyszli przed szkołę i z wielkim zapałem zabrali się do sprzątania terenu szkolnego oraz pobliskich wsi, następnie posegregowali wszystkie odpady do odpowiednich pojemników.

Wieści z Polkowskiego - Ziemia ...jpeg

×

×

Przejdź do góry