Herb

WIEŚCI Z PLACOWEK OŚWIATOWYCH Z TERENU GMINY DOMASZOWICE

Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Domaszowice

13 października w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. To święto o ponad stuletniej tradycji stało się czasem podziękowań, radosnych życzeń, sympatycznych spotkań i okazją do refleksji o szkole i nauce. Dyrektor Bożena Hendrysiak przywitała wszystkich gości szczególnie zaproszonych na ten uroczysty dzień emerytów i oddała głos uczniom, którzy przygotowali wspólnie z Samorządem Uczniowskim program artystyczny, nad jego przebiegiem czuwały panie: Jadwiga Lewicka i Ewa Walczak – Janki, oprawę muzyczną zapewnił pan Marek Matysik, a o piękną dekorację zadbała pani Małgorzata Rybitw.

Dzien Edukacji - 2 strona koniecznie..jpeg

Program uroczystości, bardzo ciekawy i urozmaicony, obejmował nie tylko śpiew chóru, recytacje wierszy, scenki kabaretowe, ale również tańce. W nostalgiczny nastrój wprowadziły wszystkich  wiersze - recytowane przez uczniów naszej szkoły .

Dzien Edukacji - 2 strona koniecznie....jpeg

Nastrój ten zmienił się całkowicie podczas zabawnych scenek kabaretowych, w wykonaniu młodych aktorów. Wielki entuzjazm wzbudził występ najmłodszych uczniów z klasy I b przygotowany pod kierunkiem pani Anny Kulesy, którzy wykonali taniec „Chocolate”.          

Dzien Edukacji - 2 strona...jpeg

Część oficjalną zakończyły wzruszające podziękowania uczniów dla Pracowników Szkoły - za mądre słowa, wsparcie, za życzliwość i dobrą atmosferę na lekcjach. W czasie wręczania nauczycielom i innym pracownikom różnobarwnych kwiatków (wykonanych własnoręcznie przez uczniów) chór szkolny  przepięknie zaśpiewał  "Życzenia".

Dzien Edukacji Narodowej - 2 strona.jpeg

Dzien Edukacji.. - 2 strona koniecznie.jpeg

Dzien Edukacji.. 2 strona..jpeg

Dyrektor Bożena Hendrysiak skierowała do zgromadzonych w sali osób wiele ciepłych  słów, dotyczących Edukacji Narodowej i przekazała życzenia wszystkim pracownikom szkoły, następnie oddała głos przewodniczącemu Rady Rodziców panu Bronisławowi Kolbuchowi, który podziękował wszystkim pracownikom Zespołu Gimnazjalno - Szkolnego w Domaszowicach oraz życzył dalszych sukcesów w pracy. Akademia przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze. 

Ewa Walczak – Janki

Drzewo Wolności zasadzone !                       

10 października obchodzone jest Święto Drzewa. Z tej okazji, każdego roku, zasadzanych jest tysiące drzew. Tego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Polkowskiem również zasadzili przed budynkiem szkoły swoje drzewo, tym samym kontynuując tą wieloletnią tradycję. Tegoroczne Święto Drzewa było wyjątkowe, ponieważ obchodziliśmy je pod hasłem Drzewo Wolności. W ten sposób świętowaliśmy odzyskanie swobód obywatelskich. Święto Drzewa swoim patronatem w tym roku objęli Prezydent RP Bronisław Komorowski, Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Organizatorem akcji w Polsce jest klub Gaja.                   

                                                                                                                                     M. Mentek

Drzewo Wolnosci...jpeg

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Polkowskiem                                  

13 października 2014 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w SP w Polkowskiem odbyła się uroczysta akademia. W uroczystości uczestniczyli: nauczyciele, pracownicy obsługi, zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia dyrektor Elżbiety Idzi, która złożyła wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za trud włożony w edukację i wychowanie dzieci. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez przedszkolaków oraz uczniów, pod okiem pań: M. Nowakowskiej, M. Mentek i J. Wojciechów. Nasi mali artyści śpiewali piosenki, recytowali wiersze oraz pokazali swoje umiejętności taneczne. Po pięknym występie, głos zabrała Edyta Rojowska -  Przewodnicząca Rady Rodziców, która przekazała miłe słowa nauczycielom i pracownikom szkoły oraz wręczyła na ręce dyrektor Elżbiety Idzi bukiet kwiatów. Po uroczystości nauczyciele i pracownicy szkoły udali się na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Polkowskiem wraz ze wszystkimi pracownikami placówki składają wielkie podziękowania rodzicom za pamięć, życzliwość i owocną współpracę.

                        Lidia Brus

Dzien Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Polkowskiem.jpeg

Pasowanie na czytelników w Szkole podstawowej w Polkowskiem                                                                         

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Podczas tej wizyty dzieci z klasy pierwszej zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz „prośbami książki”. Uczniowie przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjemnym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

M. Mentek

Pasowanie na czytelnikow.jpeg

Dzień Chłopaka                                                                                                                          

Dnia 30.09.2014 roku dzieci w Publicznym Przedszkolu w Domaszowicach obchodziły „Dzień Chłopaka”. Dziewczynki tego dnia przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Nasi „mali mężczyźni” zostali obdarowani kolorowymi, własnoręcznie przygotowanymi krawatami i muszkami. Odbyły się także wesołe zabawy i tańce przy muzyce oraz słodki poczęstunek.

Światowy Dzień Uśmiechu                                                                                            

3.10.2014 roku Publiczne Przedszkole w Domaszowicach dołączyło do obchodów Światowego Dnia Uśmiechu. W każdej grupie odbyła się pogadanka na temat wzajemnej życzliwości. Dzieci wypowiadały się na temat znaczenia uśmiechu, o tym, że u swoich kolegów i koleżanek chciałyby widzieć uśmiech każdego dnia, by wszystkie dzieci na całym świecie były radosne i szczęśliwe. Nasze przedszkolaki tego dnia z wielka radością kolorowały „ordery uśmiechu” zarażając się pozytywną energią i humorem.

Wycieczka do sklepu                                                                                                               

W dniu 7.10.2014 roku dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach razem z nauczycielkami wyruszyły na wycieczkę do sklepu owocowo-warzywnego. Na miejscu zapoznały się z wyposażeniem i „zdrowym asortymentem”  sklepu. Właścicielka bardzo chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci, które dowiedziały się między innymi o tym, że wraz z owocami i warzywami do  naszego organizmu dostarczane jest mnóstwo witamin. Przedszkolaki w sklepie zostały bardzo miło przyjęte przez panią Janinę Matusiak, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także za podarowane dzieciom jabłka, które z apetytem zjadły podczas podwieczorku

Wycieczka do sklepu.jpeg

Owocowy tydzień                                                                                                                      

W październiku w Publicznym Przedszkolu w Domaszowicach dzieci odbyły pogadanki na temat korzyści z systematycznego spożywania owoców i warzyw. Podczas tego tygodnia przedszkolaki dowiedziały się, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma ich spożywanie. Dzieci w każdej grupie razem z nauczycielkami przygotowywały pyszne i zdrowe przekąski. Były to między innymi szaszłyki z owoców, sałatka i sok owocowy. Przedszkolaki bardzo chętnie próbowały słodkich i soczystych specjałów. Z owoców, warzyw i orzechów dzieci razem z nauczycielkami wykonywały także wesołe, kolorowe ”stworki”, które zajęły miejsce na wystawie w holu. Przedszkolaki przy wykonywaniu prac wesoło się bawiły oraz pobudzały swoją wyobraźnię i fantazję. Dziękujemy  Rodzicom za przynoszenie owoców i warzyw.

Owocowy tydzien.jpeg

Wspomnienia z wakacji Szkółki Wędkarskiej IKRA Domaszowice

Centralny Obóz Młodzieży Wędkarskiej

Ponad 100 młodych wędkarzy z terenu całego kraju spędziło dwa tygodnie w miejscowości Myczkowce nad Zalewem Myczkowskim u stóp góry Berdo w Bieszczadach.  Dzięki dofinansowaniu sponsorów uczestniczyło w nim troje zawodników  szkółki wędkarskiej Ikra, Filip Bodzioch, Kamil Niezgoda oraz Zuzia Kulesa. Obozowicze korzystali z licznych atrakcji m. in. wycieczek, wędrówek pieszych, wyjazdów na basen a przede wszystkim wędkowania. Pod okiem doświadczonej kadry harcerzy i instruktorów wędkarstwa młodzieżowego adepci spędzili wakacyjny czas wypełniony zabawą i nauką obfitującą w różnorodne doświadczenia. Podczas obozu bowiem rozegrano zawody w 5 konkurencjach (test ekologiczno-wędkarski, test sprawnościowy, zawody spinningowe, zawody spławikowe oraz zawody rzutowe), w których miejsca na podium zajęli zawodnicy szkółki Ikra:

Kamil Niezgoda III miejsce mistrzostwa obozu spinningowe (kategoria wiekowa do 12lat)

Filip Bodzioch III miejsce mistrzostwa obozu rzutowe (kateg.wiek.do 12 lat)

Zuzanna Kulesa I miejsce mistrzostwa obozu rzutowe (kat.wiek.do 14lat), V miejsce test sprawnościowy

Gorąco dziękujemy za wsparcie i dofinansowanie młodzieży Zenonowi Kotarskiemu - Wójtowi  Gminy Domaszowice oraz sekcji sportowej Gozdawa Team Trzebnica.

***

Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich

Z. Kulesa zawodniczka szkółki wędkarskiej dzięki wsparciu finansowemu sekcji sportowej Gozdawy Team Trzebnica uczestniczyła w krajowych zmaganiach podczas cyklu 3 olimpiad młodzieży wędkarskiej.17-20 lipiec Warszawa –Błonie, 21-24 sierpień  Wrocław. Zuzia zmagała się z zawodnikami w kategorii  do lat 16 czyli wyższej niż dotychczas, mimo podniesionej wysoko poprzeczki nie rezygnowała z walki o najwyższe noty. Nie udało się tym razem wywalczyć podium, co nie oznacza wysokich miejsc zajętych przez Zuzię m.in. konkurencja  spławikowa 8 miejsce (na 18 zawodników). Sukces i satysfakcja w rywalizacji ze starszymi o kilka lat kolegami daje sporo doświadczenia i wniosków do dalszej pracy.

***

62 Mistrzostwa Polski Wędkarstwa Rzutowego - Gogolin

14-16 sierpień w Gogolinie odbyły się 62 mistrzostwa polski w wędkarstwie rzutowym. Jedną z uczestniczek była uczennica naszej szkoły i zawodniczka szkółki wędkarskiej Ikra Zuzanna Kulesa. Rywalizacja z najlepszymi w całym kraju to niemałe wyzwanie. Zuzia zajęła 8 miejsce wśród najlepszych juniorek w całej Polsce.

***

Pokaz Wędkarski – Niemodlin  

31 sierpnia w ramach dni Gminy Niemodlin odbyła się impreza "Niedziela w Lipnie - pożegnanie lata" zorganizowana przez Nadleśnictwo Tułowice. Impreza odbyła się w przepięknym ogrodzie dendrologicznym „Lipno”. Na zaproszenie  Lokalnej Grupy Rybackiej „Opolszczyzna” zawodnicy naszej szkółki wędkarskiej Ikra zorganizowali pokaz     i  zawody w wędkarstwie rzutowym. Wystąpiliśmy w składzie: Zosia Kulesa, Filip Bodzioch, Kamila Ryś, Zuzanna Kulesa oraz opiekun Anna Kulesa.

Wspomnienia.. Pokaz Wedkarski Niemodlin.jpeg

***

Pokaz Wędkarstwa Rzutowego – Gminne Dożynki w Domaszowicach

Nastał wrzesień, przywitaliśmy szkołę i wraz z nią zaprezentowaliśmy się podczas obchodów gminnych dożynek w Domaszowicach. Zawodnicy szkółki Ikry przy ZGS w Domaszowicach zaznajomili uczestników biorących udział we wspólnej zabawie, na czym polega dyscyplina wędkarstwa rzutowego. Przy wsparciu Lokalnej Grupy Rybackiej Opolszczyzna dla każdego znalazł się upominek w postaci książek, zabawek jojo, breloczków, smyczek do kluczy, długopisów, piłek, baniek mydlanych. Pokaz nie odbyłby się bez wsparcia młodzieży szkółki, podziękowania należą się dla: Zosi i Franka Kulesów, Zuzi Kulesy, Filipa Bodziocha, Patryka Nowickiego, Natalki Wietechy, Kamili Ryś, Kacpra Kołka, Pawła Strugacza, Seweryna Hanuszewicza. DZIĘKUJĘ IKRA ;-) 

Uwaga !! W listopadzie rusza w szkole nabór nowych talentów.

Zapraszam do wspólnej zabawy z wędką.

Instruktor wędkarstwa młodzieżowego

Anna Kulesa

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 01 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole kolejna lekcja demokracji, która polegała na przeprowadzeniu wyborów do Samorządu Uczniowskiego Zespołu Gimnazjalno – Szkolnego w Domaszowicach. Do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej kandydowało siedemnaścioro uczniów klas IV-VI, a do Publicznego Gimnazjum kandydowało dziewięcioro uczniów klas I- III.  Tuż po godzinie 9:00 do urny wyborczej wpadły pierwsze głosy. Dzień wyborów poprzedzony był tygodniową kampanią wyborczą, podczas której uczniowie rozwieszali swoje plakaty i hasła wyborcze, agitowali oraz namawiali uczniów do oddania na siebie głosów. Kampania była bardzo zacięta. W trakcie jej trwania pojawiło się wiele ciekawych pomysłów i propozycji. Komisja wyborcza  po podliczeniu głosów ustaliła wyniki wyborów, które prezentują się następująco:

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej

PrzewodniczącaJulia Dobrzańska
Zastępca Przewodniczącej: Hanna Sarnicka
Skarbnik: Wojciech Ilnicki

W skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą również:

Szymon Grzesik, Krystian Krupiński, Karolina Dąbrowa, Jeremiasz Kluszczyński, Maciej Sarnicki, Oskar Droździel, Kamil Niezgoda, Aleksandra Witoś, Weronika Polak,

Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum

Przewodnicząca-Wiktoria Wronka,

Zastępca przewodniczącej- Patrycja Wojnarowska,

Skarbnik-Monika Lew,

Sekretarz-Aleksandra Dobrzańska

Członkowie:

Weronika Kowalewska, Weronika Pietrzyk, Aleksandra Maj,  Oliwia Ryś, Kinga Gołyska,

Magdalena Nieśpiałowska, Zuzanna Kluszczyńska, Natalia Wronka, Sylwia Hanuszewicz,

Katarzyna Czuczwara, Zuzanna Kulesa, Aneta Posch, Maria Wyspiańska, Bartosz Bogacz,

Izabela Trzeciak, Kacper Witoś, Aleksandra Pukała

Wybory do Samorzadu Uczniowskiego.jpeg

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!!!

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Ewa Walczak – Janki

 

„Zapasy sportem wszystkich dzieci - Zapasy w szkołach” pod patronatem Polskiego Związku Zapaśniczego, finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Zespół  Gimnazjalno Szkolny w Domaszowicach w ramach upowszechniania sportu dzieci i młodzieży został wytypowany do realizacji projektu pod hasłem „Zapasy sportem wszystkich dzieci - Zapasy w szkołach” pod patronatem Polskiego Związku Zapaśniczego, finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Zgodnie z wymogami projektu nauczyciele wychowania fizycznego muszą obowiązkowo posiadać licencję „Szkolenia sportu zapaśniczego”, warunek ten został spełniony dzięki osobie instruktora zapasów, a zarazem trenera Kadry Narodowej Juniorek w zapasach w stylu wolnym, który jako nauczyciel wychowania fizycznego podjął się realizacji projektu. Główną ideą projektu jest nie tylko rozwój pasji czy zainteresowań tą najstarszą, jakże piękną dyscypliną olimpijską, ale przede wszystkim uruchomienie impulsu do dynamicznego rozwoju podstaw zapasów na poziomie szkolnym, stworzenie odpowiednich warunków do pierwszego kontaktu dzieci ze sportem zapaśniczym. Planowane jest tym samym utworzenie nowych klas sportowych z rozszerzonym programem wychowania fizycznego, opartego na podstawach zapasów. Uniwersalność projektu polega na tym, iż może uczestniczyć w nim każde dziecko po spełnieniu podstawowych warunków jak: aktualny stan zdrowia oraz zgoda rodziców. Realizacja projektu przyczyni się do wychowania zdrowego pokolenia, zwiększeniu ilości dzieci uprawiających sport, w tym również zapasy, które poprzez trening kształtują u młodzieży silną psychikę, dyscyplinę, kreatywność, konsekwencje w dążeniu do celu i wiarę we własne siły. Projekt daje szansę osiągnięcia sukcesu młodzieży pochodzącej ze środowisk zagrożonych patologią społeczną poprzez profesjonalne treningi, które będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez zawodowego trenera zapasów, wielokrotnego Mistrza Polski, a obecnie trenera Kadry Narodowej - Marcina Marcinkiewicza. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w współzawodnictwie pomiędzy szkołami, które będą się odbywać na zasadach rozgrywek drużynowych pomiędzy szkołami. Projekt ten realizowany jest w duchu nadrzędnych wartości, w przyjaznej atmosferze pełnej pasji i radości z uczestnictwa w sportowej przygodzie.

Spektakl profilaktyczny w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach

15 października w Zespole Gimnazjalno – Szkolnym w Domaszowicach gościliśmy aktorów z teatru Impresariat Artystyczny Inspiracja z Krakowa, którzy przyjechali do nas ze spektaklem profilaktycznym „Blogerka”. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej i klasy I Publicznego Gimnazjum. Spektakl trwał godzinę lekcyjną i poruszał tematykę przemocy rówieśniczej i brutalizacji życia. Była to opowieść o młodej dziewczynie, która pewnego dnia nie pojawiła się w szkole, chociaż do niej wyszła. Bohaterka zostawia rodzicom list, w którym informuje ich, że postanowiła uciec z domu. Ucieczka miała być rozwiązaniem wielu problemów dziewczyny, a w rzeczywistości skomplikowała jej jeszcze bardziej sytuację. Aktorzy wskazywali podczas spektaklu jak ważne jest budowanie prawidłowych relacji międzyludzkich, rozwijanie poczucia empatii. Była to specyficzna lekcja kształtowania umiejętności społecznych takich jak: rozwiązywanie konfliktów i opieranie się naciskom ze strony otoczenia.  Podsumowaniem spektaklu była swobodna rozmowa aktorów z dziećmi, którzy  ukazali uczniom jak ważna jest umiejętność asertywnego wyrażania własnych myśli, uczuć i emocji. Podkreślali gdzie można szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia przemocą i jak zachować się będąc jej świadkiem bądź ofiarą.

***                                                                                                                                      

Ważne numery telefonów:

116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 - Pomoc Dla Dzieci i Młodzieży

800121212 -Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

801 120 002 -  Niebieska Linia

Składamy serdeczne podziękowania pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Domaszowicach za sfinansowanie przedstawienia.

Ewa Walczak – Janki

Zapasy w stylu wolnym                                                                                                         

Dnia 4 października bieżącego roku na sali sportowej LKS „Orzeł” Namysłów odbyły się międzywojewódzkie zawody w zapasach  w stylu wolnym. W imprezie sportowej udział wzięły dzieci z Zespołu Gimnazjalno Szkolnego z Domaszowic, a zarazem uczestnicy programu „Zapasy sportem wszystkich dzieci - zapasy w szkołach”. Nasi młodzi reprezentanci rywalizując z młodzieżą czynnie uprawiającą tę jakże trudną dyscyplinę sportu zajęli następujące miejsca: Krystian Krupiński w kategorii wagowej 35 kg zajął bardzo dobre 3 miejsce, podobne miejsca zajęli Niezgoda Kamil w kategori 32 kg oraz Kuba Wandycz 53 kg. Nieco dalsze choć również dobre pozycje wywalczyli Mateusz Lisiecki, który plasował się na 8 miejscu w kategorii 35 kg oraz Marcin Stanek po ciężkiej rywalizacji zajął 7 miejsce w tej samej kategorii wagowej. Nasi młodzi zapaśnicy stanęli w szranki z reprezentantami zapaśniczych klubów sportowych jak: „Orzeł Krapkowice”, „Olimpia Cieszków”, „Lotnik Wrocław”, „Unia Racibórz”, „Piast Wola”. Warto zaznaczyć, że pomimo tak krótkiego stażu w uprawianej przez siebie dyscyplinie, uczniowie Zespołu Gimnazjalno - Szkolnego w Domaszowicach walczyli dzielnie, z godnością reprezentując swoją szkołę. Uczestnicy projektu mogli wziąć udział w profesjonalnych zawodach ocenianych przez wykwalifikowanych sędziów, a jednocześnie wymienić się doświadczeniami z kolegami, którzy reprezentowali swoje macierzyste kluby. Zawody odbywały się w bardzo miłej sportowej atmosferze, której towarzyszyły zasady fair play. Wydarzenie to stało się dla naszych dzielnych sportowców bodźcem do dalszej wytężonej pracy, która miejmy nadzieję zaowocuje nowymi sukcesami przynosząc tym samym radość pasji i zadowolenie uczestnikom projektu. Serdecznie gratulujemy naszym młodym sportowcom i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów.

×

×

Przejdź do góry